7 راه ساده برای از بین بردن زردی دندان

محصولات زیادی برای سفیدتر کردن دندان وجود دارد با این حال، بیشتر محصولات سفید کننده از مواد شیمیایی برای سفید کردن دندان ها استفاده می کنند که بسیاری از افراد را نگران می کند. در ادامه 7 مورد از راه های سفید کردن دندان به صورت طبیعی را شرح خواهیم داد.

چه چیزی باعث زرد شدن دندان ها می شود؟

چندین عامل وجود دارد که باعث می شود دندان ها زرد و درخش خود را از دست بدهند. بعضی از غذا ها می توانند مینای دندان که بیرونی ترین لایه دندان است را لکه دار کنند. علاوه بر این، ایجاد پلاک روی دندان های شما می تواند باعث زرد شدن آنها شود. این نوع تغییر رنگ معمولا با دارو، تمیز کردن و سفید کننده قابل درمان است. با این حالت بعضی اوقات دندانها به دلیل زرد شدن مینای دندان زرد به نظر می رسد.

1. از روغن استفاده کنید:

روغن یک داروی سنتی عامیانه است که به منظور بهبود بهداشت دهان و دندان و از بین رفتن سموم بدن استفاده می شود. این عامل شامل چرخش روغن در دهان برای از بین بردن باکتری ها است. روغن نارگیل همچنین دارای اسید لوریک است که به دلیل داشتن توانایی کاهش التهاب  و از بین بردن باکتری ها شناخته شده است. چند مطالعه نشان داده است که مسواک زدن روغنی روزانه باکتری های موجود در دهان را به همراه پلاک و لثه کاهش دهد.

متاسفانه، هیچ مطالعه علمی وجود ندارد که ثابت کند شستن دندان با روغن آن را سفید تر می کند. با این حال ارزش امتحان کردن را دارد. بسیاری از افراد ادعا می کنند که بعد از شستن دندانهایشان با روغن به صورت منظم، دندان را سفیدتر و درخشان تر کرده است.

2. استفاده از جوش شیرین:

جوش شیرین دارای خاصیت سفید کننده طبیعی است، به همین دلیل یک ماده محبوب در سفید کردن دندان است. جوش شیرین باعث ایجاد محیطی قلیایی در دهان می شود که از رشد باکتریها جلوگیری میکند. علم هنوز ثابت نکرده است که مسواک زدن با جوش شیرین ساده باعث سفید تر شدن دندانهای شما خواهد شد، اما مطالعات متعددی نشان می دهد که خمیر دندان با جوش شیرین دارای خاصیت سفید کننده قابل توجهی است. یک مطالعه نشان داد که خمیر دندان های حاوی جوش شیرین به طور قابل توجهی موثرتر هستند. هر چه غلظت جوش شیرین بالاتر باشد، اثر بیشتری دارد.علاوه بر این، یک بررسی از 5 مطالعه نشان داد که خمیر دندان های حاوی جوش شیرین پلاک را از دندانها به طور موثر تر از خمیر دندان های بدون جوش شیرین حذف می کنند. برای استفاده از این روش درمانی، 1 قاشق چایخوری جوش شیرین را با 2 قاشق چایخوری آب مخلوط کرده و دندانهای خود را با خمیر مسواک بزنید. می توانید این کار را چند بار در هفته انجام دهید.

3. از هیدروژن پراکسید استفاده کنید:

پراکسید هیدروژن یک ماده سفید کننده طبیعی است که باعث از بین رفتن باکتری ها در دهان شما نیز می شود. در حقیقت، مردم سالهاست که از پراکسید هیدروژن برای ضد عفونی کردن زخم ها استفاده می کنند به دلیل توانایی آن از بین بردن باکتری ها. بسیاری از محصولات سفید کننده تجاری حاوی پراکسیدهیدروژن هستند، گرچه ازغلظت بسیاری بالاتری استفاده می کنند. متاسفانه هیچ مطالعه ای برای اثبات تاثیر شستشو یا مسواک زدن با پراکسید هیدروژن به تنهایی انجام نشده است، اما چندین مطالعه خمیر دندان های تجاری حاوی پراکسید هیدروژن به تنهایی انجام نشده است، اما چندین مطالعه خمیر دندان های تجاری حاوی پراکسید را تجزیه و تحلیل کره اند. یک مطالعه نشان داد که خمیر دندان حاوی جوش شیرین و 1 درصد پراکسید هیدروژن منجر به سفید تر شدن قابل توجهی دندان ها می شود.

4. استفاده از سرکه سیب:

سرکه سیب قرنهاست به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده و تمیز کننده طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد. اسید استیک، که ماده اصلی فعال سرکه سیب است، باکتری ها را به طور موثر از بین می برد. خاصیت ضد باکتری سرکه چیزی است که برای تمیز کردن دهان و سفید تر کردن دندان ها مفید است. یک مطالعه انجام شده بر روی دندان های گاو نشان داد که سرکه سیب دارای خاصیت سفید کننده دندان ها است. با این حال، آنها در یافتند که سرکه ممکن است دندان ها را بپوساند. اسید استیک موجود در سرکه پتانسیل تخریب مینا روی دندانهای شما را دارد. به همین دلیل، شما نباید هر روز از سرکه سیب استفاده کنید. همچنین باید مدت زمانی که سرکه سیب با دندان هایتان در تماس باشد را محدود کنید. برای استفاده به عنوان دهان شوی، آن را با آب رقیق کرده و چندین دقیقه آن را در دهان خود بچرخانید. حتما از استفاده از سرکه سیب دهان را با آب بشویید.

5. از میوه و سبزیجات استفاده کنید:

رژیم غذایی پر میوه و سبزیجات ممکن است برای بدن و دندان ها مفید باشد. در حالی که جایگزینی برای مسواک زدن دندان های شما نیستند، میوه و سبزیجات خرد شده می توانند به شما در از بین بردن پلاک در هنگام جویدن کمک کند. به ویژه توت فرنگی و آناناس دو میوه هستند که گفته می شود به سفید تر کردن دندان کمک می کند.

توت فرنگی: سفید کردن دندانهای خود را با مخلوط توت فرنگی و جوش شیرین که مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است بشویید. طرفداران این روش ادعا می کنند که اسید مالیک موجود در توت فرنگی، تغییر رنگ در دندان شما را از بین می برد، در حالی که جوش شیرین باعث رفع لکه ها می شود. با این حال، این روش درمانی توسط علم کاملا مورد حمایت قرار نگرفته است. درحالی که توت فرنگی ممکن است به لکه دار کردن دندانهای شما کمک می کند و باعث سفیدتر شدن آنها می شود.

6. از لکه های دندان قبل از زرد شدن جلوگیری کنید:

دندان ها با افزایش سن به طور طبیعی زرد می شود اما مواردی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از لکه روی دندان ها انجام دهید. مواد غذایی و نوشیدنی هایی که داری رنگ هستند را محدود کنید. مانند قهوه و انواع توت ها. این بدان معنا نیست که به طور کامل از آنها اجتناب کنید، بلکه باید مدت زمانی که این مواد با دندان هایتان در تماس هستند را محدود کنید. در صورت امکان، از نوشیدنی که می تواند موجب به وجود آمدن لکه روی دندان شود از نی استفاده کنید تا از تماس مستقیم با دندان جلوگیری شود. علاوه بر این، بلافاصله پس از مصرف یکی از این غذاها یا نوشیدنی ها، دندان های خود را مسواک بزنید تا تاثیر آنها بر روی رنگ دندان های کمتر و یا از بین برود.

 از شکر کمتری استفاد کنید: وقتی غذایی قندی مصرف می کنید، بلافاصله بعد از خوردن غذا دندان های خود را مسواک بزنید.

7. از مسواک و نخ دندان استفاده کنید: در حالی که برخی از تغییر رنگ دندان ها به طور طبیعی با افزایش سن، عمدتا نتیجه ایجاد پلاک است. مسواک زدن و نخ دندان به طور منظم با کاهش باکتری های موجود در دهان و جلوگیری از ایجاد پلاک به دندان شما کمک می کند تا سفید شود. خمیر دندان لکه های دندان را به آرامی از بین می برد و نخ دندان باعث از بین رفتن باکتری های منجر به پلاک می شود.

نوشته شده در تاریخ  1398/6/8  ترجمه شده از: healthline

7 Simple Ways to Naturally Whiten Your Teeth at Home

There are plenty of products to choose from when it comes to whitening your teeth.

However, most whitening products use chemicals to bleach your teeth, which concerns many people.

What Causes Teeth to Look Yellow?

There are multiple factors that cause teeth to become dull and lose their bright, white sparkle.

Certain foods can stain your enamel, which is the outermost layer of your teeth. Additionally, plaque build-up on your teeth can cause them to look yellow.

This type of discoloration can usually be treated with regular cleaning and whitening remedies.

However, sometimes teeth look yellow because the hard enamel has eroded away.

1. Try Oil Pulling

Oil pulling is a traditional Indian folk remedy meant to improve oral hygiene and remove toxins from the body.

The practice involves swishing oil around in your mouth to remove bacteria.

A few studies have shown that daily oil pulling effectively reduces bacteria in the mouth, along with plaque and gingivitis.

Streptococcus mutans is one of the primary types of bacteria in the mouth that cause plaque and gingivitis. One study found that daily swishing with sesame oil significantly reduced Streptococcus mutans in saliva in as little as one week.

2. Brush With Baking Soda

Baking soda has natural whitening properties, which is why it's a popular ingredient in commercial toothpaste.

baking soda creates an alkaline environment in your mouth, which prevents bacteria from growing

Science has not yet proven that brushing with plain baking soda will whiten your teeth, but several studies show that toothpaste with baking soda has a significant whitening effect.

One study found that toothpastes containing baking soda were significantly more effective at removing yellow stains from teeth than standard toothpastes without baking soda. The higher the concentration of baking soda, the greater the effect.

Furthermore, a review of five studies found that toothpastes containing baking soda removed plaque from teeth more effectively than non-baking soda toothpastes.

To use this remedy, mix 1 teaspoon of baking soda with 2 teaspoons of water and brush your teeth with the paste. You can do this a few times per week.

3. Use Hydrogen Peroxide

Hydrogen peroxide is a natural bleaching agent that also kills bacteria in your mouth (12Trusted Source).

In fact, people have been using hydrogen peroxide for years to disinfect wounds because of its ability to kill bacteria.

Many commercial whitening products contain hydrogen peroxide, although at a much higher concentration than you will use.

Unfortunately, there aren't any studies to show the effects of rinsing or brushing with hydrogen peroxide alone, but several studies have analyzed commercial toothpastes containing peroxide.

One study found that a toothpaste containing baking soda and 1% hydrogen peroxide led to significantly whiter teeth.

4. Use Apple Cider Vinegar

Apple cider vinegar has been used for centuries as a disinfectant and natural cleaning product.

Acetic acid, which is the main active ingredient in apple cider vinegar, effectively kills bacteria. The antibacterial property of vinegar is what makes it useful for cleaning your mouth and whitening your teeth.

One study performed on cow teeth found that apple cider vinegar does have a bleaching effect on teeth. However, they also found that vinegar may soften the teeth.

The acetic acid in vinegar has the potential to erode the enamel on your teeth. For this reason, you should not use apple cider vinegar every day. You should also limit the amount of time that apple cider vinegar is in contact with your teeth.

To use it as a mouthwash, dilute it with water and swish it around in your mouth for several minutes. Make sure to rinse your mouth with plain water afterwards.

5. Use Fruits and Vegetables

A diet high in fruits and vegetables may be good for both your body and your teeth.

While they're no substitute for brushing your teeth, crunchy, raw fruits and vegetables can help rub plaque away as you chew.

In particular, strawberries and pineapple are two fruits that have been claimed to help whiten your teeth.

Strawberries

Whitening your teeth with a strawberry and baking soda mixture is a natural remedy that has been made popular by celebrities.

Proponents of this method claim that the malic acid found in strawberries will remove discoloration on your teeth, while the baking soda will buff away stains.

However, this remedy has not been completely backed up by science.

While strawberries may help exfoliate your teeth and make them appear whiter, they are unlikely to penetrate the stains on your teeth.

6. Prevent Tooth Stains Before They Happen

Your teeth naturally yellow as you age, but there are some things you can do to prevent stains on your teeth.

Limit Staining Foods and Beverages

Coffee dark berries are infamous for staining teeth.

That doesn't mean you have to completely avoid them, but you should limit the amount of time these substances are in contact with your teeth.

If possible, drink beverages known to stain teeth out of a straw to prevent direct contact with your teeth.

Limit Sugar in Your Diet

When you do consume a sugary food, brush your teeth soon after you eat.

7. Don't Underestimate the Value of Brushing and Flossing

While some tooth discoloration comes naturally with age, it is largely a result of plaque build-up.

Regular brushing and flossing can help your teeth stay white by reducing bacteria in your mouth and preventing plaque build-up.

Toothpaste gently rubs out stains on your teeth, and flossing removes bacteria that lead to plaque.

 

اشتراک گذاری بازگشت به منو بازگشت به بالا