درمان رهایی از شوره ی سر

1. نحوه درمان شوره ی سر:

شوره سر وضعیتی از پوست سر است که باعث ایجاد لکه های پوستی می شود. اغلب با خارش همراه است. علت دقیق آن شناخته است، اما عوامل مختلف خطر را افزایش می دهد. این وضعیت ربطی به بهداشت ندارد.

2. حقایقی سریع در مورد شوره سر:

در اینجا نکات کلیدی در مورد شوره سر مطرح شده است:

 • شوره سر یک بیماری شایع است اما درمان آن می تواند سخت باشد.
 • این امر مربوط به بهداشت نیست، اما شستن مو تنها می تواند به از بین بردن پوسته های قدیمی سر کمک کند.
 • عوامل خطر شامل داشتن شرایط خاص پوستی یا پزشکی و استفاده از محصولات نامناسب مواست.
 • درمان های مختلفی از طریق پیشخوان در دسترس است، اما موارد شدیدتر باید توسط پزشک مشاهده شود.

3. درمانهای خانگی:

هدف از درمان این است که شوره ها را با کند کردن تولید مثل سول های پوستی و یا خنثی کردن تولید مخمر که می تواند علت آن باشد، متوقف کند. این استراتژی به سن بیمار و شدت آن بستگی دارد. با این حال، برخی از تغییرات در شیوه زندگی و دارو های خانگی وجود دارد می تواند به شما کمک کند شامل:

مدیریت استرس: استرس در برخی از افراد باعث ایجاد شوره می شود، بنابراین مدیریت بهتر آن می تواند علائم را کاهش دهد.

شامپو در بیشتر مواقع: اگر موهای چرب دارید، شستن روزانه موی سر به شما کمک خواهد کرد.

نور خورشید: قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند کمک کند.

روغن درخت چای: اگر چه شواهد کمی وجود دارد، اما برخی افراد بر این باورند که آماده سازی هایی که شامل روغن درخت چای است به کاهش علائم شوره سر کمک می کند. می تواند دربعضی از افراد واکنش های آلرژیک ایجاد کند، بنابراین با احتیاط از آن استفاده کنید.

4. بیشتر شامپوهای ضد شوره یا ضد قارچ حداقل یکی از ترکیبات فعال زیر را دارند:

کتوکونازول: یک ضد قارچ موثر است. شامپو های حاوی این ماده در هر سنی قابل استفاده هستند.

سولفید سلنیوم: این امر باعث تولید روغنهای طبیعی توسط غدد در پوست سر می شود. که در درمان شوره سر موثر است.

روی پیریتون: باعث کند شدن رشد مخمر می شود.

 ذغال سنگ: این ماده ضد قارچ طبیعی دارد. موهای رنگ شده یا تحت درمان ممکن است با استفاده طولانی مدت لکه دار شوند. صابون های تار همچنین ممکن است پوست سر را نسبت به نور خورشید حساس تر کند، بنابراین کاربران هنگام خارج  شدن از منزل باید کلاه بپوشند. تار ذغال سنگ همچنین در مقادیر زیا د می تواند سرطان زا باشد.

اسید های سالیسیلیک: این ماده به از بین رفتن شوره سر کمک خواهد کرد. تولید مثل سلول های پوستی را کند خواهند کرد. بسیاری  از اسکراب های پوست سر حاوی اسید های سالیسیلیک هستند. درمان گاهی اوقات می تواند پوست سر را خشک کند و پوسته شدن را بدتر کند. بهترین راه حل این است که شامپو حاوی یکی از مواد را انتخاب کنید و هر روز شامپو موها را تا زمانی که شوره  سر کنترل شود، انتخاب کنید. شامپو متناوب شوره سر با شامپو معمولی ممکن است کمک کند. یک شامپو خاص ممکن است بعد از مدتی موثر باشد.

بعضی از شامپو ها باید حدود 5 دقیقه روی پوست سر بمانند، زیرا شستشوی خیلی سریع باعث می شود تا مدت زمان لازم این ماده به کار نرود. دیگران باید به یکباره شستشوداده شوند. کاربران باید دستورالعمل های موجود در ظرف را رعایت کنند.

5. علل:

 دلایل دقیق شوره سر ناشناخته است. یک نظریه این است که با تولید هورمون مرتبط است، زیرا اغلب در زمان بلوغ شروع می شود. 

درماتیت سبورئیکو: افراد مبتلا به درماتیت سبورئیک پوستی روغنی دارند و احتمالا به داشتن شوره سر مبتلا هستند. درماتیت سبورئیک تحت تاثیر قرار بسیاری از مناطق از پوست، از جمله پشت گوش ها، سینه، ابرو و دو طرف بینی. پوست قرمز، چرب و پوشیده از مقیاس های پوسته پوسته یا پوست زرد خواهد بود.

درماتیک سبورئیک ارتباط نزدیکی با مالاسزیا دارد، قارچی که به طور معمول روی پوست سر زندگی می کند و از روغن هایی که فولیکول های مو ترشح می کند تغدیه می کند. معمولا مشکلی ایجاد نمی کند، اما در بعضی از افراد بیش فعال می شود و باعث تحریک پوست سر می شود و سلول های اضافی پوست ایجاد می کند. از آنجا که این سلولها ی اضافی پوستی از بین می روند. با روغن مو و پوست سر مخلوط می شوند و شوره را تشکیل می دهند.

شانه کردن: شستن یا شانه کردن مو به طور مرتب خطر ابتلا به شوره سر را کاهش می دهد، زیرا در ریختن طبیعی پوست کمک می کند.

پوست خشک: افرادی که پوست خشکی دارند احتمال بیشتری از بروز شوره سر دارند. هوای زمستان همراه با اتاق های بیش از حد گرم یکی از دلایل خارش و پوسته پوسته شدن پوست است. شوره سر که از پوست خشک ناشی می شود دارای پوسته های کوچکتر و بدون روغنی است.

شستن با شامپو و مراقبت از پوست: برخی محصولات مراقبت از مو می توانند باعث ایجاد پوسته پوسته شدن سر شوند. شامپو زدن مکرر ممکن است باعث ایجاد شوره شود، زیرا می تواند پوست سر را تحریک کند. بعضی از افراد می گویند عدم شامپو کردن کافی باعث ایجاد چربی و سلولهای مرده پوست و ایجاد شوره سر شود.

6. شرایط پزشکی:

بزرگسالان مبتلا به پارکینسون و برخی از بیماری های عصبی دیگر بیشتر مستعد ابتلا به شوره سر و درماتیک سبوتیک هستند. درماتیک سبورئیک دارند، در حالی که در HIV در یک مطالعه مشخص شد که بین 30 تا 83 درصد از مبتلایان به جمعیت عمومی 3 تا 5 درصد است. بیمارانی که در اثر حمله قلبی یا سکته مغذی بهبود می یابند و مبتلایان به سیستم ایمنی ضعیف ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به شوره سر باشند.

رژیم غذایی: برخی از انواع چربی ها ممکن است خطر را عدم مصرف کافی غذایی حاوی روی ، ویتامن B می باشد.

استرس روانی: ممکن است بین استرس و بسیاری از مشکلات پوستی ارتباط داشته باشد.

سن: شوره سر از بزرگسالی تا دوران میانسالی بیشتر احتمال دارد، اگر چه می تواند مادام العمر باشد. این بیماری بر مردان بیشتر از زنان است، احتمالا به دلایل مرتبط با هورمونها است.

عوارض: به سختی عارضه هایی با شوره سر وجود دارد، و به طور طبیعی لازم نیست با پزشک مشورت کنید. با این حال، گاهی اوقات شوره سر می تواند نشانه ای از وضعیت پزشکی جدی تر باشد اگر:

·        علائم عفونت مانند قرمزی، حساسیت و تورم وجود دارد.

·        شوره سر بسیار شدید است، یا بعد از معالجه در خانه ادامه می یابد.

·        علائم اگزما، پسوریازیس یا بیماری پوستی دیگری وجود دارد که پوست سر بسیار خارش دارد.

عوارض شوره سر بسیار نادر است، اما ممکن است ناشی از یکی از درمان ها باشد. اگر یک شامپو یا درمان، باعث تحریک پوست سر شود، فرد باید استفاده از آن را متوقف کند و از یک دارو ساز بخواهد که یکی دیگر از موارد را پیشنهاد کند. 

7. شوره سر در نوزادان:

نوزادان غالبا نوعی شوره سر دارند که به کلاه گهواره معروف است. بر روی پوست سر تکه های زرد، چرب و پوسته پوسته وجود خواهد داشت. اغلب در 2 ماه اول پس از تولد ظاهر می شود و چند هفته یا چند ماه طول می کشد.

شستشوی ملایم با شامپوی کودک و استفاده از روغن کودک می تواند به جلوگیری از ایجاد مقیاس کمک کند. اگر علائم ترک خوردگی یا عفونت پوستی وجود داشته باشد، در صورت بروز خارش،  تورم یا خونریزی در سایر قسمت های بدن گسترش می یابد، مراجعه به پزشک بسیار مهم است.

8. زمان لازم برای مراجعه به پزشک:

بسیاری از موارد شوره سر را می توان با شامپوهای بدون نسخه و سایر اقدامات سبک زندگی به طور موثر درمان کرد. گفته می شود، شوره سر تنها دلیل عدم وجود  خارش پوست سر نیست. اگر شوره سر شما به خصوص خارش دارد. ممکن است شما پسوریازیس، اگزما یا یک عفونت قارچی داشته باشید. پزشک می تواند به شما کمک کند. اگر خارش شما کم نشده است و یا پوست سر متورم شد به پزشک مراجعه کنید.

نوشته شده در تاریخ 1398/6/2 ترجمه شده از: 

medicalnewstoday

healthline

How to treat dandruff

Dandruff is a condition of the scalp that causes flakes of skin to appear. It is often accompanied by itching.

The exact cause is unknown, but various factors increase the risk. It is not related to poor hygiene.

Fast facts on dandruff

Here are some key points about dandruff. More detail is the main article.

 • Dandruff is a common condition, but it can be embarrassing and difficult to treat.
 • It is not related to hygiene, but washing and brushing the hair can help remove old skin flakes.
 • Risk factors include having certain skin or medical conditions and the use of inappropriate hair products.
 • Various treatments are available over the counter, but more severe cases should be seen by a doctor.

Home remediesTreatment aims to stop the dandruff by slowing down the reproduction of skin cells or counteracting the yeast production that might be the cause.

The strategy will depend the patient's age and the severity of the condition. However, there are some lifestyle changes and home remedies that can help; these include:

Managing stress: stress can trigger dandruff in some people, so managing it better can reduce symptoms.

Shampoo more often: if you have oily hair and scalp, washing daily can help.

Sunlight: a little exposure to sunlight can be helpful.

Tea tree oil: although there is little evidence, some people believe that preparations that include tea tree oil help reducesymptoms of dandruff. It can cause allergic reactions in some people, so use caution.

Most anti-dandruff or anti-fungal shampoos contain at least one of the following active ingredients:

 • Ketoconazole: An effective anti-fungal. Shampoos containing this ingredient can be used at any age.
 • Selenium sulfide: This reduces the production of natural oils by glands in the scalp. It is effective at treating dandruff.
 • Zinc pyrithione: This slows down the growth of yeast.
 • Coal tar: This has a natural anti-fungal agent. Dyed or treated hair may become stained by long-term usage. Tar soaps may also make the scalp more sensitive to sunlight, so users should wear a hat when outside. Coal tar can also becarcinogenic in high doses.
 • Salicylic acids: These help the scalp get rid of skin cells. They do not slow down the reproduction of skin cells. Many "scalp scrubs" contain salicylic acids. Treatment can sometimes leave the scalp dry and make skin flaking worse.

The best strategy is to select a shampoo containing one of these ingredients and shampoo the hair every day until the dandruff is under control.

After this, they can be used less frequently.

Alternating dandruff shampoo with regular shampoo may help. A specific shampoo may stop being as effective after some time.Some shampoos should be left on the scalp for around 5 minutes, as rinsing too quickly will not give the ingredient time to work. Others should be rinsed at once. Users should follow the instructions on the container.

Causes

The exact causes of dandruff are unknown.

One theory is that it is linked to hormone production, as it often begins around the time of puberty.

Seborrheic dermatitis

People with seborrheic dermatitis have irritated, oily skin, and they are more likely to have dandruff.

Seborrheic dermatitis affects many areas of the skin, including the backs of the ears, the breastbone, eyebrows, and the sides of the nose.

The skin will be red, greasy, and covered with flaky white or yellow scales.

Seborrheic dermatitis is closely linked with Malassezia, a fungus that normally lives on the scalp and feeds on the oils that the hair follicles secrete.

It does not usually cause a problem, but in some people it becomes overactive, causing the scalp to become irritated and to produce extra skin cells.

As these extra skin cells die and fall off, they mix with the oil from the hair and scalp, forming dandruff.

Not enough hair brushing

Combing or brushing the hair regularly reduces the risk of dandruff, because it aids in the normal shedding of skin.

Dry skin

People with dry skin are more likely to have dandruff. Cold winter air combined with overheated rooms is a common cause of itchy, flaking skin. Dandruff that stems from dry skin tends to have smaller, non-oily flakes.

Shampooing and skin care products

Certain hair care products can trigger a red, itchy, scaling scalp. Frequent shampooing may cause dandruff, as it can irritate the scalp.

Some people say not shampooing enough can cause a buildup of oil and dead skin cells, leading to dandruff

 Medical conditions

Adults with Parkinson's disease and some other neurological illnesses are more prone to dandruff and seborrheic dermatitis.

One study found that between 30 and 83 percent of people with HIV have seborrheic dermatitis, compared with 3 to 5 percent in the general population.

Patients who are recovering from a heart attack or a stroke and those with a weak immune system may be more prone to dandruff.

Diet

Not consuming enough foods that contain zinc, B vitamins, and some types of fats may increase the risk.

Mental stress

There may be a link between stress and many skin problems.

Age

Dandruff is more likely from adolescence through middle age, although it can be lifelong. It affects men more than women, possibly for reasons related to hormones.

Complications

There are rarely any complications with dandruff, and it is not normally necessary to consult a doctor; however, sometimes dandruff can be a sign of a more serious medical condition.

Medical help should be sought if:

 • There are signs of infection, such as redness, tenderness, or swelling.
 • Dandruff is very severe, or it persists after home treatment.
 • There are signs of eczema, psoriasis, or another skin condition the scalp is very itchy.

Complications are rare with dandruff, but they may result from one of the treatments.

If a shampoo or scalp treatment causes irritation, the individual should cease using it and ask a pharmacist to suggest another one.

Dandruff in babies

Newborns and young infants often have a kind of dandruff known as cradle cap. There will be yellow, greasy, scaly patches on the scalp.

It often appears within the first 2 months after birth and lasts a few weeks or months.

Gently washing with baby shampoo and applying baby oil can help prevent the scales from building up.

If there are signs of skin cracking or infection, if itching, swelling or bleeding occur, or if it spreads to other parts of the body, it is important to see a doctor.

When to see your doctor

The good news is that many cases of dandruff can be treated effectively with over-the-counter shampoos and other lifestyle measures.

That being said, dandruff isn’t the only reason you may have an itchy scalp. If your dandruff is particularly stubborn or itchy, you may have psoriasis, eczema, or a true fungal infection. Your doctor can help.

If your itch isn’t letting up or your scalp becomes red or swollen, make an appointment with your doctor.

اشتراک گذاری بازگشت به منو بازگشت به بالا