طرز تهیه ی قهوه اسپرسو
قهوه اسپرسو به نوعی قهوه غلیظ اطلاق می شود که در اوایل قرن بیستم میلادی در شهر میلان کشور ایتالیا ابداع شد.

اسپرسو جنس و نوع خاصی از قهوه نیست بلکه  یک روش برای تهیه ی قهوه است. اسپرسو با عبور دادن آب نزدیک به نقطه جوش با فشار زیاد از میان دانه های آسیاب شده قهوه تهیه می شود. همچنین اسپرسو پایه ی تهیه ی بسیاری از نوشیدنی های دیگرمثل کاپوچینو، کافه لاته، کافه ماکیاتو و کافه آمریکانو می باشد. میزان کافئین موجود در اسپرسو، از سایر نوشیدنی ها بیشتر است و به این دلیل است که اکثر اوقات در مقیاس های کوچک سرو می شود. یک اسپرسو 60 میلی لیتری دارای 80 الی 150 میلی گرم کافئین است. در حالی که یک قهوه معمولی با حجم  240 میلی لیتر دارای 95 الی 200 میلی گرم کافئین می باشد.

عوامل متغیر در تهیه ی قهوه اسپرسو:

برای تهیه ی یک اسپرسو عالی و ایده آل مواردی وجود دارد که حتما باید رعایت شوند. برخی از این عوامل در مورد اکثر روش های دم کردن قهوه هستند ولی برخی دیگر صرفا مخصوص خود قهوه اسپرسو هستند.

آب :

طعم اسپرسو شما به مقدار بسیار زیادی وابسته به آبی است که شما از آن استفاده می کنید. میزان رسوبات و مواد معدنی ناخواسته موجود در آب باعث کاهش شدید کیفیت قهوه و آسیب رسیدن به دستگاه و تجهیزات می شود.

میزان آسیاب :

قبل از شروع به تهیه قهوه مسلما نیاز است که آن را آسیاب کنید. با توجه به روش تهیه قهوه، میزان آسیاب قهوه نیز متفاوت می باشد.

اگر خودتان قهوه را آسیاب کنید برای تهیه ی قهوه اسپرسو باید آن را نرم آسیاب کرده؛ به طوریکه پودر قهوه را در زیر انگشتانتان لمس می کنید زبری کمی مانند دانه های نمک احساس کنید.

مقدار یا دوز:

برای تهیه ی یک شات دوبل اسپرسو بهتر است از 18 تا 21 گرم پودر قهوه استفاده کنید.

زمانی که شما قهوه بیشتری استفاده می کنید این افزایش بر کیفیت قهوه خروجی و طعم و مزه ی آن تاثیر می گذارد. شما می توانید با آزمون و خطا میزان قهوه را با توجه به سلیقه خودتان تعیین کنید؛ اما توجه داشته باشید در اضافه کردن قهوه زیاده روی نکنید، چون ممکن است ایراداتی مانند فشار به پمپ دستگاه، عدم خروج صحیح قهوه  و تلخی بیش از حد را به همراه داشته باشد.

فشرده ساختن:

فشرده کردن قهوه به وسیله  دستگاه تمپر باعث محدود شدن جریان آب و در نتیجه اختلال بیشتر آب با قهوه می‌شود . فشرده ساختن قهوه جزء جدا ناشدنی در تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه های اسپرسو ساز می‌باشد برای همین از اهمیت بالایی برخوردار است . میزان فشرده شدن قهوه به میزان فشاری که شما به دستگاه تمپر وارد می‌کنید بستگی دارد ، فشار توصیه شده برای فشرده ساختن قهوه 30 پوند معادل 13.5 کیلوگرم می‌باشد.

دما :

دمای ایده آل برای تهیه ی قهوه بین 90 تا 96 درجه سانتیگراد می باشد. برخی از اسپرسو ساز ها این امکان را فراهم می کنند  تا ما بتوانیم این دما را کنترل کنیم. اگر دستگاه شما این قابلیت را دارد می توانید با تست کردن دما های مختلف نتایج حاصل شده را با هم مقایسه کنید و بهترین دما را انتخاب کنید. اگر هم دستگاهتان قابلیت تنظیم دما را ندارد کافی است به شرکت سازنده اعتماد کنید و از دستگاه مخصوص اسپرسو ساز استفاده نمایید.

میزان قهوه خروجی :

در مورد قهوه های دمی مواردی که اندازه گیری می شوند، میزان قهوه ورودی و میزان آب ورودی می باشد.  ولی در مورد اسپرسو، میزان پودر قهوه ورودی و قهوه خروجی را اندازه گیری می کنیم. بسته به مقدار قهوه ای که استفاده می کنبد و اندازه سبد دستگاهتان یک شات قهوه بدون در نظر گرفتن وزن فنجان، باید حدود 30 گرم خروجی داشته باشد.

زمان :

با دوز و میزان خروجی ذکر شده چیزی حدود 25 تا 30 ثانیه زمان می برد تا فنجان قهوه شما بطور کامل پر شود.

وسایل مورد نیاز جهت تهیه قهوه اسپرسو عبارت اند از

1 – دستگاه اسپرسو ساز 

2 – آسیاب قهوه مناسب

3 – دستگاه تمپر قهوه جهت فشرده سازی

4 – ترازوی دیجیتال کوچک ( در صورت موجود بودن )

5 – فنجان قهوه

طرز تهیه ی قهوه اسپرسو:

1. مخزن آب دستگاه اسپرسو ساز خود را تا جایی که به عنوان حداکثر ظرفیت مشخص شده است، پر از آب کنید و دقت داشته باشید که آب حتما سرد و بدون املاح اضافی باشد. دقت داشته باشید که آب مقطر ممکن است  صدمات جبران ناپذیری به دستگاه شما بزند پس از آن استفاده نکنید.  با توجه به تجربه ما بهترین آب برای استفاده چه در دستگاه اسپرسو ساز چه برقی و چه گازی، آب تصفیه شده می باشد.

2. دستگاه خود را روشن نمایید و منتظر شوید تا کاملا گرم شود. با توجه به اندازه دستگاه شما و مدل آن ممکن است این گرم شدن بین 10 تا 30 دقیقه زمان ببرد البته اصولا دستگاه های خانگی در زمان بین 10 تا 15 ثانیه به گرمای مورد نیاز رسیده اند به جز موارد خاص؛ زمانی که احساس کردید دستگاه به خوبی گرم و آماده شده است به مرحله بعد بروید.

3-  دکمه کار کرد دستگاه را بزنید تا دستگاه چند ثانیه کار کند و آب جوش به صورت عادی خارج شود . این امر باعث می‌شود که آب تازه در دستگاه وارد شده و در دستگاه جریان پیدا کند  و از طرف دیگر کلیه اجزای در ارتباط با قهوه ، هدگروپ و سایر اجزا داخلی گرم و آماده می‌‌شوند. پس از قطع کردن جریان آب بهتر است درون پرتا فیلتر و سطح بیرونی هدگروپ را به وسیله یک پارچه خشک و تمیز نمایید .

4- ابتدا برای تست کردن درجه آسیاب و پاک شدن اثر قهوه ای که قبلا آسیاب کرده اید چند دانه قهوه را آسیاب کنید سپس زمانی که از کیفیت خروجی مورد نظرتان اطمینان حاصل نمودید اقدام به آسیاب کردن قهوه مورد مصرفتان نمایید . دقت داشته باشید که بهتر است همیشه به اندازه میزان استفاده تان قهوه را آسیاب کنید تا همیشه قهوه تازه داشته باشید .

5-  حال حدود 15 تا 21 گرم از پودر قهوه را درون سبد پرتافیلتر ریخته و با استفاده از دستگاه تمپ، آن را فشرده کنید. بعد از آن می‌توانید با استفاده از انگشت اشاره خود سطح قهوه فشرده شده را تست کنید تا از فشردگی آن اطمینان حاصل نمایید.

6- پرتافیلتر را درجای خود درون هد گروپ ببندید و تهیه قهوه را آغاز کنید ، اگر دستگاه شما اتوماتیک است که با توجه به یک یا دوکاپ بودن پرتافیلتر دکمه مورد نظر را فشار دهید تا عملیات تهیه قهوه شروع شود و فنجانتان به اندازه از پیش تعیین شده پر شود و در غیر این صورت دکمه شروع را فشار داده  و پس از رسیدن فنجان به وزن مورد نظرتان و یا تغییر رنگ عصاره قهوه از قهوه ای به سفید دکمه قطع آب را فشار دهید تا عملیات خروج قهوه پایان یابد .

چند نکته برای آماده شدن یک فنجان قهوه اسپرسو دلچسب:

1- فنجان قهوه خوری خود را از قبل کمی گرم کنید.

2- به میزان آسیاب دانه قهوه خود دقت کنید تا درشت یا زیاد ریز نباشد.

3- در داخل قهوه ساز خود از آب سرد استفاده کنید.

اشتراک گذاری بازگشت به منو بازگشت به بالا