روانشناسی چیست و چه چیز هایی شامل آن است؟

1. روانشناسی چیست؟

با توجه به انجمن روانشناسی آمریکا، روانشناسی مطالعه ذهن و رفتار است. مطالعه ذهن، نحوه عملکرد و نحوه رفتار آن است. روانشناسان و روانپزشکان برای کمک به افراد مبتلا به بیماری های روانی با هم کار می کنند، اما آنها کاملا یکسان نیستند. یک روانشناس بیمار را از طریق روان درمانی، درمان می کند، که در ازای تغییر رفتار کمک می کند تا علائم را از بین ببرد. نقش روانپزشک، که یک دکتر پزشکی است، بیشتر بر تجویز دارو و مداخلات دیگر برای مدیریت شرایط روحی تمرکز می کند.

2. حقایق سریع در مورد روانشناسی:

·        روانشناسی مطالعه رفتار و ذهن است.

·        انواع مختلف روانشناسی، مانند روانشناسی شناختی، پزشکی قانونی، اجتماعی و رشدی وجود دارد.

·        یک فرد مبتلا به بیماری که بر سلامت روانی تاثیر می گذارد ممکن است از ارزیابی و درمان با یک روانشناس بهره مند شود.

·        یک روانشناس ممکن است درمان ارائه دهد که بر سازگاری رفتاری متمرکز باشد.

3. روانشناسی؟

ذهن بسیار پیچیده است و شرایطی که با آن ارتباط دارد می تواند درمان شود. فرایند های ذهن، احساسات، خاطرات، رویا ها، درک و ... می تواند به صورت فیزیکی دیده شود، مثل خارش پوست یا نقص قلب. درحالی که علائم فیزیکی برخی از مسائل بهداشت روانی را می توان مشاهده کرد، مانند پلاک هایی که با بیماری آلزایمر رشد می کنند، بسیاری ار نظریه های روان شناسی بر پایه مشاهده رفتار انسان است.

یک روانشناس با بیماران ملاقات خواهد کرد، ارزیابی هایی انجام خواهد داد تا متوجه شود که نگرانی های آنها چیست و چه مشکلی را ایجاد می کند و توصیه یا ارائه درمان را بداند. به عنوان مثال، از طریق مشاوره و روان درمانی روانشناسان ممکن است نقش های دیگری نیز داشته باشند. ممکن است مطالعاتی را انجام دهند تا مقامات بهداشتی و سایر استراتژی های اجتماعی و دیگران را راهنمایی کنند.

4. شاخه های روانشناسی:

انواع مختلفی از روانشناسی وجود دارد که اهداف متفاوت دارند. هیچ راهی ثابت برای طبقه بندی آنها وجود ندارد، اما در اینجا برخی از انواع رایج وجود دارد.

روانشناسی بالینی: روانشناسی بالینی یک علم، نظریه و تمرین را به منظور درک، پیش بینی و از بین بردن مشکلات با تنظیم، ناتوانی و ناراحتی ادغام می کند. این تطبیق، تعدیل و توسعه شخصی را ترویج می دهد. روانشناسی بالینی بر ابعاد فکری، عاطفی، زیست شناختی، روانی، اجتماعی و رفتاری انسان در طول زندگی فرد، در سراسر فرهنگ های مختلف و سطوح اجتماعی و اقتصادی تمرکز می کند. روانشناسی بالینی می تواند ما را در درک، پیشگیری و کاهش اختلالات روانی و اختلال عملکرد و ارتقاء رفاه فردی و توسعه فرد کمک کند. ارزیابی روانشناسی و روان درمانی در تمرین روانشناسی بالینی متمرکز است، اما روانشناسان بالینی اغلب نیز در تحقیق، آموزش شهادت پزشک قانونی و سایر زمینه ها دخیل هستند.

روانشناسی شناختی: روانشناسی تکاملی به نحوه رفتار انسانها، به عنوان مثال زبان، تحت تاثیر تنظیمات روانشناختی در طول تکامل نگاه می کند. یک روانشناس تکاملی معتقد است که بسیاری از ویژگی های روان شناختی انسانی سازگار هستند، زیرا آنها ما را قادر به زنده ماندن بیش از هزاران سال می دانند.

روانشناسی قانونی: روانشناسی قانونی شامل استفاده از روانشناسی برای تحقیقات جنایی و قانون است. یک روانشناس قانونی روانشناسی را به عنوان یک علم در سیستم عدالت کیفری و دادگاه های مدنی عمل می کند. این شامل ارزیابی عوامل روانشناختی است که ممکن است بر یک مورد یا رفتار تاثیر گذار باشد و یافته ها را در دادگاه ارائه دهد. 

روانشناسی بهداشتی: روانشناسی بهداشت نیز به عنوان داروی رفتاری یا روانشناسی پزشکی نامیده می شود. این نشان می دهد که چگونه رفتار، زیست شناسی و زمینه های اجتماعی بر بیماری و سلامت تاثیر می گذارند. پزشک اغلب به علل بیولوژیکی یک بیماری به نظر می رسد، اما یک روانشناس سلامت بر کل فرد تمرکز می کند و وضعیت سلامت آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. که می تواند شامل وضعیت اجتماعی و اقتصادی آنها، آموزش و پرورش و پیشینه رفتارهایی باشد که ممکن است بر روی بیماری تاثیر داشته باشد، مانند رعایت دستورالعمل ها و دارو. روانشناسان بهداشت معمولا در کنار سایر متخصصین پزشکی در محیط های بالینی کار می کنند.

عصب شناسی: عصب شناسی به ساختار و عملکرد مغز در ارتباط با رفتار فرایند های روانی نگاه می کند. اگر یک بیماری شامل ضایعات مغز و ارزیابی هایی باشد که شامل ضبط فعالیت الکتریکی در مغز است، یک روانپزشک عصب ممکن است درگیر شود. یک ارزیابی عصبی روانشناختی برای تعیین اینکه آیا فرد احتمال دارد که مشکلات رفتاری را در معرض آسیب مغزی مشکوک یا تشخیصی مانند سکته مغزی ایجاد کند، استفاده می شود. نتایج ممکن است یک پزشک را برای ارائه درمان که ممکن است به فرد در دستیابی به پیشرفت های احتمالی در آسیب شناختی رخ دهد کمک کند.

روانشناسی شغلی: روانشناسان حرفه ای یا سازمانی در ارزیابی و ارائه توصیه هایی در مورد عملکرد افراد در محل کار و در آموزش شرکت دارند. آنها به شرکت ها کمک می کنند تا شیوه های موثر تری را برای عملکرد پیدا کنند و بدانند چگونه افراد و گروه ها در کار رفتار می کنند. این اطلاعات می تواند به بهبود اثر بخشی، کارایی، رضایت شغلی و حفظ کارکنان کمک کند.

روانشناسی اجتماعی: روانشناسی اجتماعی با استفاده از روش های علمی برای درک اینکه چگونه تاثیرات اجتماعی بر رفتار انسان تاثیر می گذارد، استفاده می شود. تلاش می کند تا توضیح دهد که چگونه احساسات، رفتار و افکار تحت تاثیر حضور واقعی یا ضمنی افراد دیگر قرار می گیرد. یک روانشناس اجتماعی به رفتار گروهی، درک اجتماعی، رفتار غیر کلامی، پیروی، تجاوز، تعصب و رهبری نگاه می کند. درک اجتماعی و تعادل اجتماعی به عنوان کلید برای درک رفتار اجتماعی دیده می شود. شاخه های دیگر شامل روانشناسی نظامی، مصرف کننده، آموزش، بین فرهنگی و محیطی است. تعداد شاخه ها همچنان رشد می کند.

5. تاریخ:

در یک زمینه فلسفی، روانشناسی حدود هزاران سال پیش در یونان باستان، مصر، هند، ایران و چین صورت گرفت. در سال 387 قبل از میلاد، افلاطون پیشنهاد کرد که مغز جایی است که فرایند ها اتفاق می افتند و در سال 335 میلادی، ارسطو پیشنهاد کرد که این قلب بود. آویسننا،پزشک معروف مسلمان، متولد 980 میلادی، مطالعه و درمان صرع، کابوس و حافظه ضعیف را تجربه کرد. گفته شد که اولین بیمارستان های درمان کننده بیماری های روانپزشکی توسط پزشکان اسلامی در قرون وسطی ساخته شده اند. فرانتس مشمر در سال 1774 پیشنهاد کرد که هیپوتیزم یا ذهنیت ممکن است به درمان برخی از انواع بیماری های روانی کمک کند. فیلیپ پینل در سال 1793 نخستین بیمار مبتلا به مشکلات روانشناختی را از محکومیت در یک حرکتی منتشر کرد که نشان داد حرکت به سوی رفتار انسانی بیشتر است.

در سال 1890، یک فیلسوف آمریکایی، ویلیام جیمز، کتابی تحت عنوان (اصول روانشناسی) منتشر کرد. این روانشناسان در سراسر جهان برای چندین دهه مورد بحث قرار گرفته اند. در همان سال، دولت نیویورک قانون مراقبت امور خارجه را تصویب کرد، که در آن افراد مبتلا به مشکلات روانشناختی خانه های فقیر را ترک کردند و برای درمان به بیمارستان وارد شدند.

6. رفتار گرایی: در سال 1913 یک روانشناس آمریکایی جان بوت واتسون یک جنبش جدید را ایجاد کرد که تمرکز روانشناسی را تغییر داد. او معتقد است رفتار، نتیجه ی فرایند های ذهنی داخلی نیست، بلکه نتیجه چگونگی پاسخ به محیط زیست است. رفتار گرایی متمرکز بر نحوه رفتار افراد جدید از محیط زیست است.

7. انسان گرایی: انسان گرایان رفتار گرایی و نظریه روانکاوی را به عنوان غیر قابل انسانی در نظر میگیرند. آنها به جای اینکه قربانیان محیط زیست یا ناخودآگاه باشند، پسشنهاد کردند که انسان ها به طور ذاتی خوب هستند و فرایند های ذهنی خود ما در رفتار ما نقش فعال دارند. جنبش انسانی ارزش زیادی بر احساسات، اراده آزاد و دیدگاه ذهنی تجربه دارد.

نوشته شده در تاریخ 1398/5/22 ترجمه شده از: medicalnewstoday

What is psychology and what does it involve?

Psychology is the study of the mind and behavior, according to the American Psychological Association. It is the study of the mind, how it works, and how it affects behavior.

Psychologists and psychiatrists work together to help people with mental healthconditions, but they are not quite the same.

A psychologist treats a patient through psychotherapy, helping to relieve symptoms through behavioral change. The role of the psychiatrist, who is a medical doctor, focuses more on prescribing medication and other interventions to manage mental health conditions.

Fast facts about psychology

Psychology is the study of behavior and the mind.

There are different types of psychology, such as cognitive, forensic, social, and developmental psychology.

A person with a condition that affects their mental health may benefit from assessment and treatment with a psychologist.

A psychologist may offer treatment that focuses on behavioral adaptations.

What is psychology?

The mind is highly complex, and conditions that relate to it can be hard to treat.

Thought processes, emotions, memories, dreams, perceptions, and so on cannot be seen physically, like a skin rash or heart defect.

While physical signs of some mental health issues can be observed, such as the plaques that develop with Alzheimer's disease, many theories of psychology are based on observation of human behavior.

A practicing psychologist will meet with patients, carry out assessments to find out what their concerns are and what is causing any difficulties, and recommend or provide treatment, for example, through counselling and psychotherapy.

Psychologists may have other roles, too. They may carry out studies to advise health authorities and other bodies on social and other strategies.

Branches of psychology

There are different types of psychology that serve different purposes. There is no fixed way of classifying them, but here are some common types.

Clinical psychology

Clinical psychology integrates science, theory, and practice in order to understand, predict and relieve problems with adjustment, disability, and discomfort. It promotes adaption, adjustment, and personal development.

A clinical psychologist concentrates on the intellectual, emotional, biological, psychological, social, and behavioral aspects of human performance throughout a person's life, across varying cultures and socioeconomic levels.

Clinical psychology can help us to understand, prevent, and alleviate psychologically-caused distress or dysfunction, and promote an individual's well-being and personal development.

Psychological assessment and psychotherapy are central to the practice of clinical psychology, but clinical psychologists are often also involved in research, training, forensic testimony, and other areas.

Evolutionary psychology

Evolutionary psychology looks at how human behavior, for example language, has been affected by psychological adjustments during evolution.

An evolutionary psychologist believes that many human psychological traits are adaptive in that they have enabled us to survive over thousands of years.

Forensic psychology

Forensic psychology involves applying psychology to criminal investigation and the law.

A forensic psychologist practices psychology as a science within the criminal justice system and civil courts.

It involves assessing the psychological factors that might influence a case or behavior and presenting the findings in court.

Health psychology

Health psychology is also called behavioral medicine or medical psychology.

It observes how behavior, biology, and social context influence illness and health.

A physician often looks first at the biological causes of a disease, but a health psychologist will focus on the whole person and what influences their health status. This may include their socioeconomic status, education, and background, and behaviors that may have an impact on the disease, such as compliance with instructions and medication.

Health psychologists usually work alongside other medical professionals in clinical settings.

Neuropsychology

Neuropsychology looks at the structure and function of the brain in relation to behaviors and psychological processes. A neuropsychology may be involved if a condition involves lesions in the brain, and assessments that involve recording electrical activity in the brain.

A neuropsychological evaluation is used to determine whether a person is likely to experience behavioral problems following suspected or diagnosed brain injury, such as a stroke.

The results can enable a doctor to provide treatment that may help the individual achieve possible improvements in cognitive damage that has occurred.

Occupational psychology

Occupational or organizational psychologists are involved in assessing and making recommendations about the performance of people at work and in training.

They help companies to find more effective ways to function, and to understand how people and groups behave at work.

This information can help improve effectiveness, efficiency, job satisfaction, and employee retention.

Social psychology

Social psychology uses scientific methods to understand how social influences impact human behavior. It seeks to explain how feelings, behavior, and thoughts are influenced by the actual, imagined or implied presence of other people.

A social psychologist looks at group behavior, social perception, non-verbal behavior, conformity, aggression, prejudice, and leadership. Social perception and social interaction are seen as key to understanding social behavior.

Other branches include military, consumer, educational, cross-cultural, and environmental psychology. The number of branches continues to grow.

History

In a philosophical context, psychology was around thousands of years ago in ancient Greece, Egypt, India, Persia, and China.

In 387 BCE, Plato suggested that the brain is where mental processes take place, and in 335 BCE Aristotle suggested that it was the heart.

Avicenna, the famous Muslim doctor, born in 980 AD, studied and treated epilepsy, nightmares, and poor memory. The first hospitals treating psychiatric conditions were said to have been set up by Islamic doctors in medieval times.

In 1774, Franz Mesmer proposed that hypnosis, or "mesmerism," might help cure some types of mental illness.

In 1793, Philippe Pinel released the first patients with mental health problems from confinement in a move that signalled a move toward more humane treatment.

In 1879, Wilhelm Wundt, Germany, founded psychology as an independent experimental field of study. He set up the first laboratory that carried out psychological research exclusively at Leipzig University. Wundt is known today as the father of psychology.

In 1890, an American philosopher, William James, published a book entitled Principles of Psychology. It was discussed by psychologists worldwide for many decades. In the same year, New York State passed the State Care Act, in which people with mental health problems were to leave poor houses and enter the hospital for treatment.

Behaviorism

In 1913 an American psychologist, John B. Watson, founded a new movement that changed the focus of psychology.

Behavior, he argued, is not the result of internal mental processes, but the result of how we respond to the environment.

Behaviorism focused on how people learn new behavior from the environment.

Humanism

Humanists viewed behaviorism and psychoanalytic theory as too dehumanizing.

Rather than being victims of the environment or the unconscious, they proposed that humans are innately good and that our own mental processes played an active role in our behavior.

The humanist movement puts high value on the emotions, free will, and a subjective view of experience.

اشتراک گذاری بازگشت به منو بازگشت به بالا