چاقی و راه کار های پیشگیری از آن

1. چاقی چیست؟

چاقی یک بیماری جدی و مزمن است که می تواند تاثیر منفی بر روی بسیاری از سیستم های بدن داشته باشد. افرادی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند خطر بیشتری آنان را تهدید می کند از جمله:

 • بیماری قلبی
 • دیابت نوع 2
 • بیماری های استخوانی و مفصلی

2. چاقی در ایالات متحده:

جراحان عمومی آمریکا اعلام کرده اند که چاقی در ایالات متحده تقریبا به میزان اپیدمی رسیده است:

 • 35 در صد زنان و 31 درصد مردان به طور جدی اضافه وزن دارند.
 • 15 در صد کودکان بین 6 تا 19 ساله دارای اضافه وزن هستند.

3. تاثیرات چاقی بر سلامت:

چاقی یک تاثیر منفی روی سلامتی دارد. هر ساله برای شرایط مرتبط با چاقی بیش از 150 میلیارد دلار هزینه می شود. و باعث 300000 مرگ زود رس در ایالات متحده می شود، اثرات مرتبط با چاقی شامل:

فشار خون بالا:

 بافت چربی اضافی در بدن نیاز به اکسیژن و مواد مغذی دارد. رگ های خونی نیاز دارند تا خون بیشتری به بافت چربی منتقل کنند. این امر حجم کار قلب را افزایش می دهد، زیرا باید از طریق رگ های خونی خون بیشتری را پخش نماید. خون ریزی بیشتر باعث افزایش فشار روی دیواره های شریانی می شود. ضربان قلب را افزایش می دهد و توانایی بدن برای انتقال خون از طریق عروق را کاهش خواهد داد.

دیابت:

چاقی عامل اصلی دیابت نوع 2 است. این نوع دیابت معمولا در بزرگسالی آغاز می شود. اما در حال حاظر در کودکان هم اتفاق می افتد. چاقی می تواند باعث مقاومت در برابر انسولین، هورمون هایی که قند خون را تنظیم می کنند ایجاد کند. هنگامی که چاقی باعث مقاومت انسولین شود قند خون بالا می رود حتی افرادی که مقدار کمی اضافه وزن دارند می توانند به دیابت مبتلا شوند.

بیماری قلبی:

آترواسکلروز(تنگی شریان ها) در افراد چاق 10 درصد بیشتر از افرادی است که چاق نیستند. بیماری عروق کرونر نیز شایع تر است، زیرا ذخایر چربی در شریان هایی که قلب را تامین می کنند تشکیل شده است. شریان های محدود و کاهش جریان خون به قلب می توانند درد قفسه سینه (آنژین صدری) یا حمله قلبی را ایجاد کنند. لخته های خون نیز می تواند در شریان ها تشکیل شده و باعث سکته شود.

مشکلات خواب و مشکلات تنفسی:(آپنه خواب)

مشکل خواب باعث می شود شخص در طول شب به صورت موقت تنفسش قطع شود که موجب خواب آلودگی در طول روز خواهد شد. همچنین باعث خروپف سنگین خواهد شد. مشکلات تنفسی همراه با چاقی رخ می دهد زمانی که وزن اضافه دارید قفسه سینه ریه ها را فشار داده که در نتیجه باعث تنگی نفس خواهد شد. آپنه خواب نیز با فشار خون بالا در ارتباط است.

سرطان:

در زنان داشتن اضافه وزن موجب افزایش خطر ابتلا به انواع مختلفی سرطان خواهد شد از جمله سرطان سینه، روده بزرگ، کیسه صفرا و رحم است و در مردانی که اضافه وزن دارند موجب سرطان روده بزرگ و پروستات می شود.

سندرم متابولیک:

برنامه آموزشی ملی کلسترول، سندرم متابولیک را به عنوان یک عامل خطر پیچیده برای بیماری های قلبی عروقی شناسایی کرده است. سندرم متابولیک شامل شش عنصر اصلی است: چاقی شکم، افزایش کلسترول خون، افزایش فشار خون، مقاومت به انسولین یا عدم تحمل گلوکز.

در ایالات متحده، حدود یک سوم افراد دارای اضافه وزن یا چاقی سندرم متابولیک هستند.

اثرات روانشناختی:

افرادی که دارای اضافه وزن یا چاق هستند از این موضوع رنج می برند. این افراد اغلب تنبل و ضعیف هستند. این گونه افراد که چاق هستند در آمد پایین تر و روابط عاشقانه ی کمتری دارند. اغلب افراد دارای اضافه وزن ممکن است با تعصب، تبعیض و حتی عصبانیت همراه باشند.

4.پیشگیری از چاقی:

چگونگی جلوگیری از چاقی: چاقی یک بیماری مزمن است که هر شخص در هر سنی را تحت تاثیر قرار می دهد.

میزان چاقی در میان کودکان در ایالات متحده از سال 1980 تا کنون دو برابر و برای نوجوانان سه برابر شده است.

15 درصد از کودکان 6 تا 19 سال دارای اضافه وزن هستند.

همچنین بیش از 60 درصد بزرگسالان دارای اضافه وزن هستند.

متخصصان مراقبت های بهداشتی دریافتند که دیابت نوع 2 بیماری های قلبی عروقی و افسردگی در کودکان و نوجوانان مرتبط با چاقی است. با توجه به بیماری های مزمن و شرایط مرتبط با چاقی این واقعیت را نمایان می کند که درمان چاقی بسیار دشوار بوده درنتیجه پیشگیری بسیار مهم می باشد.

یک دلیل اصلی که جلوگیری از چاقی در کودکان بسیار مهم است به این دلیل  که در سن 20 سالگی احتمال چاق شدن وجود دارد اگر کودک در زمان کودکی چاق باشد 80 درصد احتمال افزایش چاقی در دوران نوجوانی وجود خواهد داشت.

جلوگیری از چاقی در نوزادان: نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، کمتر ممکن است به اضافه وزن مبتلا شوند. 15 تا 25 درصد کمتر این احتمال وجود دارد.  نوزادانی که بیشتر از 6 ماه از شیر مادر تغذیه می کنند این احتمال از 20 تا 40 درصد کاهش پیدا می کند.

پیشگیری از چاقی در کودکان و نوجوانان: جوانان به طور کلی چاق می شوند، زیرا فعالیت بدنی ناکافی در کنار رژیم غذایی بد و ژنتیک به اضافه وزن کمک خواهد کرد.

5. تعدادی از راه حل هایی که می توانید برای جلوگیری از اضافه وزن و چاقی در طول دوران کودکی و نوجوانی انجام دهید عبارتند از:

 • به تدریج عادات بد غذایی خود را تغییر داده و فعالیت را بالا برده و روی وزن خود تمرکز و آن را حفظ کنید.
 • یک الگوی خوب برای فرزندان باشیم. والدینی که غذای سالم می خورند و فعالیت جسمانی خوبی دارند، نمونه ای برای افزایش انگیزه ی  فرزندانشان هستند.
 • فعالیت های کودکانتان را تشویق نمایید. کودکان باید در بیشتر روزهای هفته حداقل یک ساعت را به فعالیت فیزیکی بپردازند. فعالیت جسمانی بیش از یک ساعت می تواند احتمال ابتلا به چاقی را از بین ببرد.
 • کمتر از دو ساعت به تماشای تلویزیون و رایانه بنشینید.
 • کودکان را تشویق نمایید زمانی که گرسنه هستند به آرامی غذا بخورند.
 • اجتناب کردن از دادن غذا به کودکانتان به عنوان پاداش یا صرف نظر از ندادن غذا به عنوان مجازات.
 • در یخچال شیر کم چرب، بدون چربی، میوه و سبزیجات را به جای تنقلات و نوشیدنی های دارای قند و چربی نگه دارید.
 • در روز حداقل 5 بار میوه بخورید.
 • کودکان را تشویق کنید تا آب را به جای نوشیدنی هایی که حاوی قند اضافی هستند مانند نوشیدنی های ورزشی و آب میوه بنوشند.

6. جلوگیری از چاقی در بزرگسالان:

بسیاری از استراتژی هایی که باعث کاهش موفقیت آمیز وزن خواهد شد و باعث جلوگیری از چاقی می شود، بهبود عادات غذا و افزایش فعالیت بدنی نقش مهمی در جلوگیری از چاقی ایفا می کند.

7. راه کار هایی که می توانید انجام دهید عبارتند از:

 • خوردن 5 تا 6 وعده میوه و سبزی در روز. میتوانید یک فنجان سبزی خام، پخته یا آب سبزی بخورید. یک تکه میوه تازه کوچک یا بزرگ، نیم فنجان آب میوه تازه یا یک چهارم فنجان میوه ی خشک در روز بخورید.

انتخاب غذاها از قبيل گندم، برنج قهوه ای و نان گندم کامل اجتناب از غذاهای فرآوری شده ساخته شده با شکر سفید آرد و چربی اشباع شده

 • خود را به طور مرتب وزن کنید.
 • حداقل 30 دقیقه فعالیت و عرق کردن در تمام روز های هفته از جمله راه رفتن در 15 دقیقه یا ورزش کردن
 • فعالیت هایی مانند راه رفتن، ورزش کردن در طول روز فقط با 10 تا 15 دقیقه می توانید بیشتر کالری را سوزانده که این امر می تواند راز عمری طولانی باشد.

8. علت چاقی:

علت چاقی به نظر ساده می رسد. اگر کالری بیشتری مصرف کنید، انرژی بیشتری را از طریق فعالیت بدنی می گیرید، و وزن افزایش پیدا می کند. اما مانند بسیاری از چیز ها توضیح ساده اغلب ناقص است.

عواملی که به چاقی کمک می کنند می توانند ترکیبی از ژنتیک، عوامل اجتماعی- اقتصادی، عوامل متابولیکی و انتخاب شیوه زندگی باشد. برخی ار اختلالات غدد درون ریز، بیماری ها و دارو ها همچنین می توانند باعث افزایش وزن شوند.

9. عوامل موثر بر چاقی:

ژنتیک:

با مطالعات انجام شده می توانیم بگوییم گرایش به چاقی می تواند به ارث برسد. اگر یک یا هر دو والدین شما چاق باشند احتمال اضافه وزن شما افزایش می یابد.

متابولیک:

چگونگی مصرف انرژی، عوامل متابولیکی و هورمونی برای همه یکسان نیستند. اما این عوامل در تعین افزایش وزن نقش دارند. مطالعات اخیر نشان می دهد که سطح گرلین، هورمون پپتیدها شناخته شده برای تنظیم اشتها و سایر پپتیدها در معده در ایجاد گرسنگی و احساس سیری پس از خوردن غذا نقش مهمی ایفا می کنند.

شیوه زندگی:

پرخوری با بی تحرکی باعث به وجود آمدن چاقی می شود. تغیر عادات شما می تواند زندگی تان را تحت تاثیر قرار دهد. اگر غذا هایی می خورید که در صد بالایی کالری دارد مانند غذا های شیرین و یا پر چرب احتمال افزایش وزن شما بالا می رود.

10. عوارض جانبی:

اگر چاق هستید احتمال دارد که تعدادی از مشکلات جدی برای سلامتی تان به وجود آید از جمله:

 • تری گلیسیرید بالا و کلسترول
 • دیابت نوع 2
 • فشار خون بالا
 • بیماری قلبی
 • سکته مغزی
 • سرطان، از جمله سرطان رحم، اندومتری، تخمدان، پستان، روده بزرگ،کبد، کیسه صفرا، کلیه و پروستات
 • اختلالات تنفسی، از جمله آپنه خواب، که یک اختلال جدی در خواب است که به طور موقت تنفس قطع می شود.
 • بیماری کیسه صفرا
 • مشکلات زنان و زایمان، مانند ناباروری و دوره های نامنظم
 • اختلال نعوظ و مسائل مربوط به سلامت جنسی
 • بیماری کبدی چرب غیر طبیعی، وضعیتی که در آن چربی کبد به وجود می آید و می تواند موجب التهاب یا زخم شود.
 • آرتروز

11. جلوگیری:

 • به طور منظم تمرین کنید: برای جلوگیری از افزایش وزن باید 150 تا 300 دقیقه در روز فعالیت داشته باشید. فعالیت های بدنی شامل پیاده روی سریع و شنا کردن است.
 • یک برنامه غذایی سالم را دنبال کنید: تمرکز بیشتر برروی مواد غذایی کم کالری مانند میوه ها، سبزی جات و غلات ها و اجتناب از چربی های اشباع شده، محدود کردن شیرینی، خوردن سه وعده غذایی منظم در روز. می توانید غذا هایی که دوست دارید را بخورید ولی توجه داشته باشید مقدار کمی کالری و چربی داشته باشد تا به سلامت و وزن شما آسیبی وارد نشود.
 • اجتناب از مواد غذایی که باعث می شود شما را را وسوسه کند: شرایط را به صورتی قرار دهید  که باعث شود در مقابل غذا خود را کنترل کنید.
 • خود را مرتبا وزن کنید: افرادی که حداقل یک بار در هفته خود را وزن می کنند در حفظ کاهش وزن خود موفق تر هستند. نظارت کردن بر وزن می تواند به شما بگوید که آیا تلاش های شما چگونه بوده است و می تواند به شما کمک کند قبل از اینکه به حد معمول و موجب مشکلاتی شود از وزن خود مطلع شوید.

نوشته شده در تاریخ 1398/5/6 ترجمه شده از: 

stanfordhealthcare

mayoclinic

 

What Is Obesity?

Obesity is a serious, chronic disease that can have a negative effect on many systems in your body. People who are overweight or obese have a much greater risk of developing serious conditions, including:

Heart disease

Type 2 diabetes

Bone and joint disease

Obesity in the United States

The U.S. Surgeon General has declared that obesity has reached epidemic proportions in the United States. Approximately:

35 percent of women and 31 percent of men are considered seriously overweight

15 percent of children between the ages of six and 19 are overweight

Health Effects of Obesity

Obesity has a far-ranging negative effect on health. Each year obesity-related conditions cost over 150 billion dollars and cause an estimated 300,000 premature deaths in the US. The health effects associated with obesity include, but are not limited to, the following:

High blood pressure - Additional fat tissue in the body needs oxygen and nutrients in order to live, which requires the blood vessels to circulate more blood to the fat tissue. This increases the workload of the heart because it must pump more blood through additional blood vessels. More circulating blood also means more pressure on the artery walls. Higher pressure on the artery walls increases the blood pressure. In addition, extra weight can raise the heart rate and reduce the body's ability to transport blood through the vessels.

Diabetes - Obesity is the major cause of type 2 diabetes. This type of diabetes usually begins in adulthood but, is now actually occurring in children. Obesity can cause resistance to insulin, the hormone that regulates blood sugar. When obesity causes insulin resistance, the blood sugar becomes elevated. Even moderate obesity dramatically increases the risk of diabetes.

Heart disease – Atherosclerosis (hardening of the arteries) is present 10 times more often in obese people compared to those who are not obese. Coronary artery disease is also more prevalent because fatty deposits build up in arteries that supply the heart. Narrowed arteries and reduced blood flow to the heart can cause chest pain (angina) or a heart attack. Blood clots can also form in narrowed arteries and cause a stroke.

Sleep apnea and respiratory problems - Sleep apnea, which causes people to stop breathing for brief periods, interrupts sleep throughout the night and causes sleepiness during the day. It also causes heavy snoring. Respiratory problems associated with obesity occur when added weight of the chest wall squeezes the lungs and causes restricted breathing. Sleep apnea is also associated with high blood pressure.

Cancer - In women, being overweight contributes to an increased risk for a variety of cancers including breast cancer, colon, gallbladder, and uterus. Men who are overweight have a higher risk of colon cancer and prostate cancers.

Metabolic syndrome - The National Cholesterol Education Program has identified metabolic syndrome as a complex risk factor for cardiovascular disease. Metabolic syndrome consists of six major components: abdominal obesity, elevated blood cholesterol, elevated blood pressure, insulin resistance with or without glucose intolerance, In the US, approximately one-third of overweight or obese persons exhibit metabolic syndrome.

 people who are overweight or obese frequently suffer disadvantages. Overweight and obese persons are often blamed for their condition and may be considered to be lazy or weak-willed. It is not uncommon for overweight or obese conditions to result in persons having lower incomes or having fewer or no romantic relationships. Disapproval of overweight persons expressed by some individuals may progress to bias, discrimination, and even torment.

Obesity Prevention

How to Prevent Obesity

Obesity is a chronic disease affecting more and more children, adolescents and adults:

Obesity rates among children in the U.S. have doubled since 1980 and have tripled for adolescents

15% percent of children aged six to 19 are considered overweight

Over 60 percent of adults are considered overweight or obese

Healthcare professionals are seeing earlier onset of Type 2 diabetes (normally an adult-onset disease), cardiovascular disease and obesity-related depression in children and adolescents. The longer a person is obese, the more significant obesity-related risk factors become. Given the chronic diseases and conditions associated with obesity, and the fact that obesity is difficult to treat, prevention is extremely important.

A primary reason that prevention of obesity is so vital in children is because the likelihood of obese becoming obese adults is thought to increase from about 20 percent at four years of age to 80 percent by adolescence.

Preventing Obesity in Infants

The longer babies are breastfed, the less likely they are to become overweight as they grow older. Breastfed babies are 15 to 25 percent less likely to become overweight. For those who are breastfed for six months or longer, the likelihood is 20 to 40 percent less. 

Preventing Obesity in Children and Adolescents

Young people generally become overweight or obese because they don't get enough physical activity in combination with poor eating habits. Genetics and lifestyle also contribute to a child's weight status.

There are a number of steps you can take to help prevent overweight and obesity during childhood and adolescence. (They'll help you, too!) They include:

Gradually work to change family eating habits and activity levels rather than focusing on weight. Change the habits and the weight will take care of itself.

Be a role model. Parents who eat healthy foods and are physically activity set an example that increases the likelihood their children will do the same.

Encourage physical activity. Children should have an hour of moderate physical activity most days of the week. More than an hour of activity may promote weight loss and subsequent maintenance.

Reduce time in front of the TV and computer to less than two hours a day.

Encourage children to eat only when hungry, and to eat slowly.

Avoid using food as a reward or withholding food as a punishment.

Keep the refrigerator stocked with fat-free or low-fat milk and fresh fruit and vegetables instead of soft drinks and snacks high in sugar and fat.

Serve at least five servings of fruits and vegetables daily.

Encourage children to drink water rather than beverages with added sugar, such as soft drinks, sports drinks and fruit juice drinks.

Preventing Obesity in Adults

Many of the strategies that produce successful weight loss and maintenance will help prevent obesity. Improving your eating habits and increasing physical activity play a vital role in preventing obesity. Things you can do include:

Eat five to six servings of fruits and vegetables daily. A vegetable serving is one cup of raw vegetables or one-half cup of cooked vegetables or vegetable juice. A fruit serving is one piece of small to medium fresh fruit, one-half cup of canned or fresh fruit or fruit juice, or one-fourth cup of dried fruit.

Choose whole grain foods such as brown rice and whole wheat bread. Avoid highly processed foods made with refined white sugar, flour and saturated fat.

Weigh yourself regularly.

Crack a sweat: accumulate at least 30 minutes or more of moderate-intensity activity on most, or preferably, all days of the week. Examples include walking a 15-minute mile, or weeding and hoeing the garden.

Make opportunities during the day for even just 10 or 15 minutes of some calorie-burning activity, such as walking around the block or up and down a few flights of stairs at work. Again, every little bit helps.

What Causes Obesity?

On the surface, the cause of obesity seems simple: if you consume more calories than you burn as energy through physical activity, then you'll gain weight. But like many things, the simple explanation is often incomplete.

The risk factors that contribute to obesity can be a complex combination of genetics, socioeconomic factors, metabolic factors and lifestyle choices, among other things. Some endocrine disorders, diseases and medications can also cause weight to increase.

Common factors influencing obesity

Genetics – Studies have shown that you can inherit a tendency toward obesity. Your chance of being overweight increases

– How you expend energy differs from how someone else will. Metabolic and hormonal factors are not the same for everyone, but these factors play a role in determining weight gain. Recent studies show that levels of ghrelin, a peptide hormone known to regulate appetite, and other peptides in the stomach, play a role in triggering hunger and giving you a feeling of fullness after eating.

Lifestyle – Overeating in combination with a sedentary lifestyle, contributes to obesity. Changing your behavior can affect these lifestyle choices. If you eat a diet in which a high percentage of calories come from sugary, high-fat, refined foods, chances are you'll gain weight.

Complications

High triglycerides and low high-density lipoprotein (HDL) cholesterol

Type 2 diabetes

High blood pressure

Metabolic syndrome — a combination of high blood sugar, high blood pressure, high triglycerides and low HDL cholesterol

Heart disease

Stroke

Cancer, including cancer of the uterus, cervix, endometrium, ovaries, breast, colon, rectum, esophagus, liver, gallbladder, pancreas, kidney and prostate

Breathing disorders, including sleep apnea, a potentially serious sleep disorder in which breathing repeatedly stops and starts

Prevention

Exercise regularly. You need to get 150 to 300 minutes of moderate-intensity activity a week to prevent weight gain. Moderately intense physical activities include fast walking and swimming.

Follow a healthy eating plan. Focus on low-calorie, nutrient-dense foods, such as fruits, vegetables and whole grains. Avoid saturated fat and limit sweets and alcohol. Eat three regular meals a day with limited snacking. You can still enjoy small amounts of high-fat, high-calorie foods as an infrequent treat. Just be sure to choose foods that promote a healthy weight and good health most of the time.

Know and avoid the food traps that cause you to eat. Identify situations that trigger out-of-control eating. Try keeping a journal and write down what you eat, how much you eat, when you eat, how you're feeling and how hungry you are. After a while, you should see patterns emerge

Monitor your weight regularly. People who weigh themselves at least once a week are more successful in keeping off excess pounds. Monitoring your weight can tell you whether your efforts are working and can help you detect small weight gains before they become big problems

Gallbladder disease

Gynecological problems, such as infertility and irregular periods

Erectile dysfunction and sexual health issues

Nonalcoholic fatty liver disease, a condition in which fat builds up in the liver and can cause inflammation or scarring

Osteoarthritis

 

اشتراک گذاری بازگشت به منو بازگشت به بالا