معیار های انتخاب کولر گازی و اسپلیت

امروزه بسیاری از مردم، استفاده ازکولرهای گازی و اسپلیت را جهت تامین هوای خنک در فضای منزل یا محل کار خود، به استفاده از دیگر دستگاه های سرمایشی و تهویه مطبوع ترجیح می دهند، زیرا کولرهای اسپلیت در مقایسه با دیگر تجهیزات تهویه مطبوع از مزایای بسیاری برخوردارند.

عواملی نظیر بحران کمبود آب، عدم وجود ترموستات در کولر های آبی، نیاز به اجرای کانال های بزرگ و حجیم عبور هوا، عدم امکان تنظیم دمای متفاوت در نقاط مختلف یک فضا با کولر آبی، عدم بازده کولرآبی در شرایط آب و هوایی مرطوب، عدم رضایت از میزان خنک کنندگی توسط کولر های آبی و ... سبب گردیده است تا کولرهای گازی و اسپلیت ها نسبت به کولرهای آبی روز به روز محبوبیت بیشتری در میان مردم پیدا کنند.

کولر گازی اسپلیت

کولر گازی اسپلیت شامل دو قسمت است یک قسمت برای داخل اتاق  و دیگری برای خارج از آن که در واقع موتور یا کمپرسور آن است؛ تا در محیطی دورتر از محل نصب پنل با حداقل صدا به کارگیری شود.

البته این نوع از کولر فضای بیشتری را نسبت به کولر گازی های پنجره ای و قابل حمل در بیرون از محیط را به خود اختصاص می دهد.

کولر گازی پرتابل

کولر گازی پرتابل یا قابل حمل بر خلاف کولر گازی اسپلیت از یک دستگاه تشکیل شده است و قسمت بیرونی ندارد این نوع کولرگازی با  وجود اینکه از دیگر مدلهای کولر گازی پر سرو صدا تر است ولی می تواند گرمترین اتاق ها را به خوبی خنک کند.

کولر گازی پنجره ای

این کولر برای خنک کردن اتاق های کوچک طراحی شده است؛ در این مدل، تمامی قطعات از جمله: کندانسور، کمپرسور وکویل خنک کننده در یک جعبه قرار داده شده است، همچنین در کولر گازی پنجره ای هوای خنک از قسمت داخلی آن وارد و هوای گرم از قسمت خارجی آن به فضای بیرونی منتقل می شود.

کولر گازی ایستاده

کولر گازی ایستاده معمولا نسبت به بقیه ی کولر های گازی کاربرد متفاوتی دارد؛ این نوع کولر گازی بیشتر در مکانهای عمومی مثل: فروشگاه ها، مساجد، ترمینال ها و ... مورد استفاده قرار میگیرند. کسانی که امکان نصب کولرگازی پنجره ای  و یا اسپلیت را در منزل خود ندارند نیز از این نوع کولر گازی استفاده می کنند.

در این مقاله قصد داریم، نکات مهم و لازم جهت انتخاب کولر گازی و اسپلیت را بازگو کنیم  تا شما کاربران گرامی با آگاهی هرچه بیشتر نسبت به خرید کولر گازی و اسپلیت موردنیاز خود اقدام نمائید.

اولین نکته در انتخاب  کولر، برند و گارانتی شرکت سازنده ی کولر گازی می باشد.

با توجه به اینکه برند های متفاوت و زیادی در بازار وجود دارد، شما در انتخاب برند کولر خود کاملاً آزاد هستید  اما سعی کنید برند مورد انتخابتان شناخته شده باشد و همچنین از گارانتی معتبر نیز برخوردار باشد.

دومین نکته مصرف برق و برچسب انرژی می باشد.


امروزه تمامی وسایل برقی بزرگ باید دارای برچسب انرژی باشند تا مشتریان با آگاهی کامل از میزان مصرف انرژی الکتریکی آنها نسبت به خرید اقدام نمایند، کولرهای گازی و اسپلیت نیز از این قاعده کلی مستثنی نیستند.

همچنین سعی کنید هنگام خرید کولر گازی، آن دسته از محصولات را انتخاب نمایید که رده مصرف انرژی آنها بالا باشد تا در طول استفاده از کولر گازی، با دیدن قبض برق در آخر ماه شگفت زده نشوید.

اسپلیت های اینورتر، با  تبدیل برق متناوب شهری  (AC) به جریان برق مستقیم (DC) ، موجب استارت تدریجی و کم صدا، همچنین کم مصرف شدن دستگاه در هنگام راه اندازی کولر می گردد.

کولرهای گازی یا اسپلیت اینورتر، دارای کمترین مصرف برق و با رده مصرف انرژی A می باشند. بدیهی است کولرهای گازی اسپلیت رده مصرف انرژی B نسبت به  A  دارای مصرف برق بیشتری بوده ولی در هر حال از کولرهای گازی معمولی کم مصرف‏ترند.

 تفاوت کولر گازی اینورتر و غیر اینورتر:

اگر شما تصمیم گرفته اید که یک کولر گازی اسپلیت خریداری کنید، باید بدانید که 2 نوع کولر گازی اینورتر (کم مصرف) و غیر اینورتر وجود دارد همچنین اگر مصرف انرژی برای شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است مطمئن شوید که کم مصرف ترین کولر گازی را خریداری می کنید.

کولرهای کم ‌مصرف نسل جدید دو تفاوت اصلی با کولرهای قدیمی دارند که با همین تفاوت توانسته‌اند مشکلات مصرف برق را تا حد قابل قبولی کم کنند. گاز مصرفی در این کولرها بسیار سردتر از گازهای مصرفی کولرهای قدیمی می‌باشد. زیرا دمای جوشش گاز کولرهای اینورتر منفی 52 درجه سانتی گراد است و این در حالی است که دمای جوشش گاز کولرهای قدیمی غیر اینورتر 41 درجه سانتی‌گراد بوده که این تفاوت در سیستم های تهویه مطبوع بسیار قابل ‌توجه و نقش مهمی در تولید سرما در بازه زمانی کمتر خواهد داشت.

ساختار کمپرسور (قلب تپنده ی سیستم تهویه مطبوع یا کولر گازی های قدیمی) همانطور که در بالا توضیح داده شد پس از هم دما شدن محیط با دمای تنظیم شده برای آن، خاموش شده و متوقف خواهد ماند تا هنگامی که دما نسبت به مقدار دمای تنظیمی تغییر می کند که در این حالت از طریق فرمان مادربرد دوباره فعال خواهد شد و البته همین استارت مجدد باعث مصرف انرژی بسیاری خواهد شد.

اما در کولر های اینورتر با توجه به کمپرسور و قطعات و مدارات فرمانی که در آن به کار برده شده، سیستم به نوعی طراحی شده است که کمپرسور هیچگاه کاملا از مدار خارج نمی شود تا برای روشن شدن دوباره  جریان بالایی بخواهد بلکه دور حرکتی یا قدرت موتور به  حداقل خود خواهد رسید تا برای خنک کردن مجدد محیط، نیاز به انرژی بالایی برای استارت نباشد.

سومین و مهم ترین نکته، انتخاب ظرفیت سرمایش کولر گازی و اسپلیت می باشد.

شما می توانید برای محاسبه‏ی ظرفیت کولر گازی و اسپلیت مورد نیاز، جهت نصب در طبقات میانی ساختمان به ازای هر متر مربع از متراژ ساختمان حدود 400 تا 600 BTU  و در طبقاتی که بالای آنها پشت بام است به دلیل تابش خورشید به سقف و گرم شدن دیوار و سقف، به ازای هر متر مربع زیر بنا بین 600 تا 800 BTU در نظر بگیرید.

بطور مثال برای یک اتاق 12 متری اسپلیت 9000  و برای سالن 40 متری اسپلیت 24000 میتواند مناسب باشد.

 BTU به چه معناست ؟

بی تی یو(BTU)  مخفف کلمه ی ( British Thermal Unit) واحد اندازه گیری انرژی گرمایی در تاسیسات برودتی و حرارتی می باشد. در تعریف هر BTU میزان گرمایی است که دمای یک پوند آب را در فشار یک اتمسفر یک درجه، از ۶۰ درجه فارنهایت به ۶۱ درجه فارنهایت برساند. واحد BTU در واقع استاندارد اندازه‌گیری قدرت سرمادهی در بریتانیا است ولی معمولا در معرفی کولرها از عنوان ‌کردن واحدش صرف‌نظر می‌کنیم و مثلا می‌گوییم یک کولرگازی ۱۵۰۰۰ یا ۲۳۰۰۰ می‌خواهیم.

کولر گازی ها در مدل های پنجره ای ، اسپلیت و ایستاده موجودند. هر کدام از این مدل ها در ظرفیت های مختلف تولید شده اند، اما مدل های اسپلیت یا دو تیکه بیشترین تنوع و طرفدار را دارند. هر چه میزان BTU بیشتر باشد، میزان سرمایی که از طرف کولر وارد محیط خواهد شد بیشتر خواهد بود. معنی این نکته این نیست که دمای باد کولر خنک تر باشد، بلکه هر چه BTU بیشتر باشد میزان سرمایی که در واحد زمان و دوره زمانی خاص وارد محیط خواهد شد ، بیشتر است.

 

ظرفیت کولر گازی یا اسپلیت (BTU)

 

برای طبقات زیر پشت بام (m2)

 

برای طبقات دیگر (m2)

9000

تا 12

تا 15

12000

تا 17

تا 22

18000

تا 25

تا 35

24000

تا 34

تا 45 

32000

تا 45

تا 64

45000 ایستاده

تا 55

تا 75

60000 ایستاده

تا 75

تا 100

90000 ایستاده

تا 110

تا 150

 

توجه: این محاسبه به صورت تقریبی و صرفاً برای آپارتمان‏های مسکونی با شرایط آب و هوایی مانند تهران و با فاصله سقف تا کف 8/2  تا 3 متر، بدون تجمع نفرات و افزایش گرمای نهان و بدون استفاده از روشنایی شدید یا تجهیزات الکتریکی پرمصرف و همچنین بدون نمای شیشه یا ضلع شیشه‏ای خصوصاً در سمت غرب فضای مورد نظر ارائه گردیده است. یعنی اگر شما در مناطقی با آب وهوای گرم و خشک زندگی میکنید باید ظرفیت و میزان BTU کولر گازی را بیشتر در نظر بگیرید.

حداکثر طول لوله های رابط مسی، بین پنل داخلی و کندانسور بیرونی کولرهای اسپلیت بر اساس ظرفیت کولر بین 10 تا 22 متر می‏باشد.

فاصله‏ی زیاد و بیش از اندازه بین پنل داخلی و پنل خارجی در کولرهای اسپلیت موجب کاهش شدید راندمان خنک کنندگی کولر مربوطه می گردد.

درجه سرمادهی کولرگازی معمولا از دمای حدود 16 درجه سانتی گراد تا 30 می باشد. تعیین دما بر روی 16 درجه سانتی گراد به معنای روشن بودن مداوم دستگاه و هزینه سرسام آور برق خواهد بود سعی کنید در فصول گرم اتاق را تبدیل به یخچال نکنید . دما را تا حد مطلوب حدود 25 تا  27  درجه قرار دهید . با توجه به راندمان بالای کولر گازی درصورتی که کولرگازی درست انتخاب شده باشد و دمای استفاده در حد مطلوب تعیین شده باشد معمولا اختلاف هزینه برق زیاد نخواهد بود .

گروه آب و هوایی کشور عزیزمان ایران عبارتند از:
    برای شهرهای معتدل و مرطوب
    برای شهرهای گرم و خشک
    برای شهرهای گرم و مرطوب

برای هر کدام از گروه های آب و هوایی سه حالت وجود دارد که عبارتند از:
دسته اول : معتدل و مرطوب
        اماکن مسکونی: برای هر متر مربع 400 تا 500  BTU
        اماکن اداری: برای هر متر مربع 500 تا 700  BTU
        اماکن تجاری: برای هر متر مربع 700 تا 1000  BTU

دسته دوم : گرم و خشک
        اماکن مسکونی: برای هر متر مربع 500 تا 600 BTU
        اماکن اداری: برای هر متر مربع 600 تا 800 BTU
        اماکن تجاری: برای هر متر مربع 800 تا 1000 BTU

دسته سوم : گرم و مرطوب
        اماکن مسکونی: برای هر متر مربع 600 تا 800 BTU
        اماکن اداری: برای هر متر مربع 800 تا 1000 BTU
        اماکن تجاری: برای هر متر مربع 1000 تا 1200 BTU

مقدار BTU به عوامل آب وهوایی و رعایت استاندارد های مبحث 19 ملی ساختمان نیز مربوط می باشد.

اشتراک گذاری بازگشت به منو بازگشت به بالا