راه های از بین بردن برق اتو

1. چگونه لکه های براق حاصل از اتو را از روی لباس محو کنیم؟

از بین بردن لکه های براق حاصل از اتو بستگی به نوع پارچه دارد. در بعضی از انواع پارچه از بین بردن لکه های براق حاصل از اتو غیر ممکن است. به طور مثال در الیاف طبیعی مانند پنبه لکه های براق یک سوختگی قابل اصلاح هستند اما در مورد پارچه های پلی استر اگر این لکه ها سطحی باشند، قابل تعمیر هستند ولی اگر بافت پارچه در اثر اتو کشیدن ذوب شده باشد، قابل تعمیر نیستند.

مشخص کردن نوع پارچه: شما ابتدا باید نوع پارچه را تشخیص دهید تا بتوانید راه حل ممکن را برای از بین بردن لکه های براق حاصل از اتو مشخص کنید. با یک نگاه سریع به تگ داخل لباس می توانید نوع پارچه لباستان را تشخیص دهید، اما اگر لکه ی براق، روی پارچه ی لباسی ایجاد شده است که دارای تگ مشخصات نمی باشد شما قبل از هر اقدامی ناچار به مشخص کردن نوع پارچه لباس تان هستید.

ویژگی های انواع پارچه: در پارچه های پنبه ای گردش هوا به راحتی صورت می گیرد اما در پارچه های پلی استر گردش هوا صورت نمی گیرد. در شرایط شست و شوی نرمال، پارچه های پنبه ای خیلی سریع تر از پارچه های پلی استر رنگ خود را از دست می دهند. پارچه های پلی استر بادوام تر از پارچه های پنبه ای هستند. پارچه های پلی استر می توانند باعث ایجاد حساسیت پوستی شوند.

2. تست آب:

لباس خود را در آب فرو ببرید و سپس تا کنید. اگر خطوط و چین و چروک روی لباس باقی ماند، پارچه لباس شما از چنس پنبه می باشد ولی اگر اثری از چین و چروک روی لباس شما باقی نماند، از جنس پلی استر است. این تست همیشه دقیق نیست به خصوص زمانی که پارچه لباس شما ترکیبی از پنبه و پلی استر باشد.

3. تست آتش (با احتیاط و در محیط خارج از خانه انجام دهید):

اگر تکه کوچکی از پارچه لباس تان برای تست در دسترس بود، تست آتش می تواند به سوال شما پاسخ دهد. پارچه پنبه ای سوخته بویی مشابه بوی برگ های سوزانده شده می دهد و شعله آن مانند شعله شمع است و خاکستر آن به صورت تکه های کوچک و ریز در می آید. پارچه پلی استر سوزانده شده بویی شیرین می دهد و خاکستر آن به مواد دیگر می چسبد.

4. نحوه ی محو کردن لکه های براق اتو در پارچه های الیاف طبیعی (پنبه، پشم و ...):

شما می توانید یکی از راه های زیر را برای پارچه های با الیاف طبیعی به کار ببرید.

 • خیساندن در آب: زمانی که متوجه لکه براق بر روی لباس شدید، آن را به مدت 24 ساعت در آب سرد بخیسانید به طوری که در آب غوطه ور باشد. سپس آن را آبکشی کرده و اجازه دهید خشک شود.
 • تمیز کردن با پارچه آغشته به سرکه: یک تکه پارچه تمیز را به سرکه آغشته کنید و آنرا روی قسمت براق شده ی لباس بکشید. سپس با یک تکه پارچه که با آب مرطوب شده آن را پاک کنید. این کار را چند بار تکرار کنید تا اثر لکه براق از روی لباس محو شود.
 • شستن با سرکه: لباس مورد نظر خود را با مقدار کمی سرکه و همراه با ماده شوینده ای که معمولا برای شست و شوی لباس استفاده می کنید بشویید. بهتر است مقدار سرکه نصف میزان ماده شوینده باشد.
 • بخار: اتو را در حالت بخار گذاشته و در بالای لباس نگه دارید تا بخار آن روی قسمت براق شده متمرکز شود. بخار به تنهایی ممکن است لکه ی براق را از بین ببرد.
 • آب اکسیژنه (توجه: فقط برای پارچه های سفید رنگ ): یک تکه پارچه سفید تمیز را به آب اکسیژنه آغشته کنید. سپس آن را روی قسمت براق شده لباس پهن کنید و آن را اتو بزنید. بعد تکه پارچه  را از روی لباس بردارید، اگر هنوز اثر لکه باقی مانده بود این کار را تا از بین رفتن کامل لکه براق ادامه دهید.
 • پیاز سفید: یک پیاز سفید را از وسط دو نیم کنید و از قسمت بریده شده روی لکه براق بمالید به طوری که کاملا به آب پیاز آغشته شود. سپس اجازه دهید نیمه پیاز به مدت 3 تا 4 ساعت روی لباس باقی بماند و پس از این مدت لباس را طبق معمول بشویید.

5. نحوه ی محو کردن لکه های براق حاصل از اتو از روی پارچه های الیاف مصنوعی:

الیاف مصنوعی مانند پلی استر، دارای یک درجه تحمل حرارتی خاص هستند لکه های براقی که در زمان اتو زدن این گونه پارچه ها ایجاد می شود، ممکن است عمیق باشد که در این صورت نشان دهنده ذوب شدن پارچه و غیر قابل برگشت بودن آن است. اما اگر پارچه تنها کمی آسیب دیده باشد امکان اصلاح آن به یکی از روش های زیر می باشد.

 • بخار سرکه: یک تکه پارچه سفید تمیز را در ظرف حاوی سرکه سفید فرو برده سپس بیرون آورده و سرکه اضافی پارچه را با فشردن خارج کنید. سپس پشت لباسی که لکه براق برروی آن ایجاد شده است را برروی میز اتو قرار دهید. بعد پارچه ی آغشته به سرکه را روی قسمت براق شده (از سمت پشت آن) قرار دهید. سپس اتو را بالای لکه بدون اینکه با پارچه تماسی داشته باشد، نگه دارید و اجازه دهید بخار اتو به پارچه برخورد کرده و جذب شود. پس از آن لباس را به سمت درست آن برگردانید و قسمت براق شده پارچه را بر روی هم مالش دهید تا الیاف آن به حالت اول برگردد.
 • تمیز کردن با پارچه آغشته به آب اکسیژن: یک تکه پارچه سفید را به آب اکسیژنه آغشته کنید. سپس لکه براق لباس را با این تکه پارچه مالش دهید و در پایان آن را بشویید.

نکنه: لکه های براق بر روی لباس ممکن است علاوه بر استفاده از اتوی بیش از حد داغ، در اثر پوشیدن زیاد هم ایجاد شود.

6. برای جلوگیری از برق افتادن لباس در اثر اتو کشیدن این نکات را رعایت کنید:

 • همیشه لباس را آرام و با حوصله اتو بکشید. با این کار از برق افتادن لباس جلوگیری می کنید.
 • یک پارچه نرم و نازک بردارید بر روی لباس ها بیندارید و سپس اتو بنمایید.
 • لباس را پشت و رو کرده و سپس اتو بکشید.
 • درجه حرارت اتو را متناسب با نوع پارچه تنظیم کنید. برای این کار می توانید از دفترچه راهنمای اتو کمک بگیرید.

توجه: دقت داشته باشید که فقط از سرکه سفید استفاده کنید. ممکن است استفاده از انواع دیگر سرکه مثل سرکه قرمز یا سرکه سیب باعث ایجاد لکه های جدید شود که از بین بردن جای آنان کار دشواری است.

نوشته شده در تاریخ 1398/5/2 برگرفته از سایت: 

blog.salset

article.tebyan

 

اشتراک گذاری بازگشت به منو بازگشت به بالا