نکات کلیدی خرید کولرگازی و اسپلیت
با ما همراه باشید تا تفاوت کولر آبی، گازی و اسپلیت را برای شما شرح دهیم. و شما عزیزان با انتخابی آگاهانه کولر مورد نیاز خود را تهیه نمایید.

1. مزایای کولر آبی: 
 قیمت پایین کولر آبی نسبت به کولر گازی: نخستین موردی که در ارتباط با قیاس کولر آبی با کولر گازی به چشم می‌خورد قیمت پایین کولر آبی به نسبت کولر گازی است. یک کولر آبی بزرگ و پر قدرت قیمتی بسیار کم‌تر از یک کولر گازی معمولی و کم قدرت دارد. این یکی از دلایلی است که بسیاری از خانواده‌های ایرانی نظر از کولر گازی برداشته‌اند و به سمت استفاده از کولر آبی رفته‌اند.

 • مصرف انرژی کمتر توسط کولر آبی: هر یک از خانه‌های ایرانی جهت مصرف هر یک از انرژی‌ها، چه گاز و چه برق و چه آب، هزینه پرداخت می‌کنند و بنابراین بدیهی است که دستگاهی که مصرف هر یک از این موارد را به شدت بالا ببرد بایستی توجهی بسیار به آن داشت و به راحتی و بدون بررسی مورد استفاده‌اش قرار نداد. در همین راستا از آن جا که کولرهای گازی از مصرف انرژی بسیار بیش‌تری نسبت به کولرهای آبی برخوردار هستند و هم چنین به دلیلی که در مورد اول به آن پرداخته شد میزان استفاده از کولر آبی در کشور بسیار بیش‌تر از کولر گازی است.
 • افزایش رطوبت خانه در کولر آبی: این که کولر آبی موجب افزایش رطوبت خانه می‌شود ممکن است برای عده‌ای گزینه‌ای مثبت در نظر آید و برای برخی دیگر گزینه‌ای منفی. آنانی که در مکان‌هایی با آب و هوای گرم و خشک زندگی می‌کنند این افزایش رطوبت توسط کولر آبی برای‌شان گزینه‌ای مثبت است، اما در عین حال افزایش رطوبت برای خانه‌هایی که در شهرهایی با آب و هوای گرم و مرطوب قرار دارند نکته‌ای منفی در نظر می‌آید.
 • کم هزینه و در دسترس بودن لوازم یدکی کولر آب: یکی دیگر از مزایای کولر آبی این است که هر تعمیرکاری قادر به تعمیر آن است و در هر فروشگاه لوازم و ابزار می‌توان کلیه‌ی لوازم یدکی کولر آبی را با کیفیتی بالا و قیمتی کمتر از کولر گازی یافت و خریداری نمود.

2. معایب کولر آبی: 

 • در عین مزایایی که در بالا به آن‌ها تحت عنوان مزایای کولر آبی اشاره شد، برخی معایب نیز در کولر آبی وجود دارند. نخست همان افزایش رطوبت است. در خانه‌هایی که در مناطق گرم و مرطوب قرار دارند استفاده از کولر آبی موجب افزایش رطوبت شده و به این ترتیب عمدتاً در چنین مناطقی از کولر آبی استفاده نمی‌شود.
 • مورد دیگری که می‌توان از آن به عنوان عیب کولر آبی در نسبت با کولر گازی اشاره کرد این است که کولر آبی از قدرت خنک کنندگی کمتری نسبت به کولر گازی برخوردار است و در واقع به همین دلیل است که در شهرهایی مانند اهواز  و آبادان که گرمای هوا به شدت زیاد می‌شود استفاده از کولر آبی نمی‌تواند آن چنان که باید و شاید مفید باشد.
 • مورد دیگر این که سرمایی که توسط کولر آبی تولید می‌شود یکنواخت نیست. منظور این است که اگر کولر گازی برای یک هال ۵۰ متری مورد استفاده قرار گیرد معمولاً نقطه‌هایی از این هال خنک‌تر اند و نقطه‌هایی دیگر گرم‌تر، این در حالی است که کولرهای گازی موجب سرمایی یکنواخت می‌شوند.
 • از دیگر معایب کولرهای آبی می‌توان به مصرف آب آن‌ها اشاره داشت. موقعیت کشور ما از لحاظ منبع آب بسیار موقعیتی حساس است و گفته می‌شود که در آینده‌ای نزدیک به شدت با بحران آب رو به رو خواهیم بود. از آن جا که کولرهای آبی روزانه چندین لیتر آب مصرف می‌کنند استفاده از آن‌ها به حال وضعیت آب کشور مضر است.
 • عیب دیگری که در کولرهای آبی وجود دارد و در کولرهای گازی دیده نمی‌شود این است که مواد آلوده و مثلاً باکتری‌های موجود در هوای بیرون به راحتی از طریق کولر آبی وارد منزل می‌شوند، حتی اگر از پدهای سلولزی استفاده شده باشد. این در حالی است که استفاده از کولر گازی چنین عیبی به همراه ندارد و به واسطه‌ی استفاده از آن خنکایی مطبوع و مطلوب در منزل وجود خواهد داشت.
 • و در آخر آن که در کولر‏های گازی امکان تنظیم دما وجود دارد اما در کولر های آبی فقط می توان دور موتور را کند یا تند کرد.

3. نکاتی در ارتباط با کولر آبی:

 • پوشال‌های کولر آبی باید هر سال عوض شوند. در صورتی که امکان تعویض به هیچ نحوی نیست شستشوی آن‌ها نیز می‌تواند مفید باشد.
 • کولر آبی خطر برق گرفتگی را در پی دارد، اگر به عنوان یک فرد غیر متخصص اقدام به باز کردن آن کرده و درصدد تعمیر آن برآیید. بنابراین باید حتماً از این کار اجتناب کنید و هر مشکلی که در کولر آبی به وجود آمد را به متخصص‌اش بسپارید. برای تعمیر کولر آبی در محل و استفاده از تخصص متخصص کولر آبی می‌توانید با استادکار تماس بگیرید.
 • بهتر است برای کم کردن خطر مواد آلاینده هر چند وقت یک بار از محلول ضد عفونی کننده سانوسیل در آب کولر استفاده کنید.
 • نکته‌ی دیگر آن که اجازه ندهید که کولر آبی تماماً و ۲۴ ساعته روشن باشد. برای ساعاتی هم که شده به آن استراحت دهید. همچنین تا جای امکان سعی کنید که اکثر اوقات کولر آبی را روی دور کند قرار دهید.

4. مزایای کولرگازی

 • اکثر مردم به این دلیل از سیستم های تهویه مطبوع استفاده می کنند تا در خانه ها یا دفاترشان در هوای گرم و مرطوب تابستان راحت تر سکونت کنند. در شرایط خاص ، کولر گازی ممکن است سالمندان و دیگر افراد آسیب پذیر را از مشکلات سلامتی ناشی از گرما حفظ کند. سیستم های تهویه مطبوع در بسیاری از مراکز تجاری نه تنها برای افزایش راحتی، بلکه برای کاهش استرس گرما ، در ماشین آلات ظریف و اماکن مورد استفاده آنها و یا کاهش فساد مواد غذایی در فروشگاه های مواد غذایی و رستوران ها استفاده می شود.
 • جلوگیری از خشکی و گرما زدگی: قرار گرفتن در معرض گرمای بیش از حد برای دوره های طولانی می تواند باعث کم آبی شود زیرا درجه حرارت بالا منجر به عرق کردن فراوان می شود و بدن شما آب از دست می دهد. اگر شما نتوانید این آب از دست رفته را دوباره پر کنید، نتیجه کمبود آب خواهد بود. از آنجا که تهویه مطبوع باعث کاهش عرق می شود، آنها می توانند خطر از دست دادن آب و کم آبی بدن را به حداقل برسانند.
 • گرمازدگی یک مشکل دیگر هستند که گرمای بیش از حد می تواند باعث آن شود.  به این دلیل که گرمای بیش از حد می تواند بدن را برای تنظیم درجه حرارت آن دشوار کند. عدم موفقیت در درمان این مشکل به زودی می تواند باعث آسیب مغز و سایر اعضای بدن شود. از آنجا که سیستم های تهویه مطبوع هوا دمای هوا را کاهش می دهد، می توانند در جلوگیری از سکته های گرمایی کمک کنند.
 • بهبود کیفیت هوا: سیستم های تهویه مطبوع می توانند کیفیت هوا در محیط داخلی را به میزان قابل توجهی افزایش دهند و فضای بسیار سالم را ایجاد کنند. زیرا  آنها قادر به جمع کردن گرد و غبار و سایر آلرژن های موجود در محیط هستندد و همچنین با کاهش رطوبت، تهویه مطبوع می تواند رشد کپک وقارچ را کاهش کند.
 • کمک به کاهش آسم و آلرژی: گردش هوا در کولر گازی می تواند به فیلتراسیون و همچنین ضد عفونی کردن هوایی که ما تنفس می کنیم کمک کند.  قرار گرفتن در معرض قارچ یکی از عوامل اصلی افزایش خطر حملات آسم، واکنش های آلرژیک و سایر مسائل تنفسی است. این واقعیت که ما پنجره های خود را در حین استفاده از کولر گازی و انواع دیگر تهویه هوا می بندیم  به جلوگیری از ورود آلرژن های محیطی، باکتری ها و گرد و غبار کمک می کند.

5. معایب کولر گازی: 

 •  سیستم های تهویه مطبوع و کولر گازی از برق زیادی استفاده می کنند. این باعث می شود که استفاده کننده هزینه مالی بیشتری را متحمل شود  و همچنین باعث افزایش مشکلات محیط زیستی عمومی که ناشی از تولید برق است می شود.  از آنجا که درصد زیادی از برق توسط نیروگاه های ذغال سنگ ایجاد می شود، تهویه مطبوع به طور غیر مستقیم به انتشار گازهای گلخانه ای و سایر آلاینده ها کمک می کند. علاوه بر این، به گفتهThe Independent ، صرف زمان زیادی در یک محیط تهویه مطبوع می تواند به تنگی قفسه سینه کمک کند.
 • خشکی پوست: صرف مقدار زیادی از زمان در یک اتاق تهویه مطبوع باعث می شود که پوست شما رطوبت خود را از دست بدهد، در نتیجه حساس و خشک می شود. همچنین می تواند باعث تحریک و خشکی غشای مخاطی شود.
 • تشدید مشکلات تنفسی: تغییرات ناگهانی در دما می تواند نشانه های بیماری های مختلف تنفسی را تشدید کند. خوشبختانه، با تنظیم روی دمای بالاتر و کاهش آن به تدریج می توانید خطر این مشکل را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.
 • عفونت های دستگاه تنفسی و آلرژی: سیستم تهویه مطبوعی که داخل آن کثیف است می تواند باعث رشد باکتری و گرده در فیلترهای هوا شود. این به طور قابل توجهی خطر ابتلا به حملات آسم و عفونت های دستگاه تنفسی را افزایش خواهد داد.

6. کولر گازی شامل: 

 • کمپرسور
 • شیر انبساط
 • کویل گرم و سرد
 • 2 فن
 • واحد کنترل

7. اسپلیت چست؟

(Split)نوعی کولر گازی است که هوای گرم خانه را گرفته و به حالت خنک به داخل برمی گرداند این کار تا جایی اتفاق می افتد که ترموستات به دمای دلخواه برسد. کولر در واقع همانند یخچالی است که محفظه عایق ندارد.

8. مزایای کولر های اسپلیت:

 • از مزایای مهم آن کم کردن آلودگی هواست. زیرا دارای فیلتر ضد آلرژی می باشد.
 • ظرفیت بالا برای گرم و سرد کردن منازل.
 • برای هر واحد ساختمانی به طور جداگانه نصب می شود.
 • دارای ترموستات دمایی می باشد تا بتوانید دمای محیط را تا هر مقدار کنترل کنید. این باعث می شود تا هر زمان کسی در محل نبود * سیستم کار نکند. این موضوع باعث صرفه جویی در پول و انرژی می شود.
 • مزیت دیگر این سیستم ها خنک کردن تمام فضا در مدت زمان کم و به طور یکنواخت می باشد.
 • همچنین صدای کم آن در منزل ایجاد مشکل نمی کند.

9. فرق یک کولر اسپلیت اینورتر با غیر اینورتر:

(Inverter) هیچ ربطی به نوع کمپرسور ندارد و کاملا مجزا از نوع کمپرسور است. اینورتر بودن قابلیتی است که به واسطه‌ی یک برد الکترونیکی به کمپرسور اضافه می‌شود و در تمام کمپرسورها می‌توان از اینورتر بهره برد. در کولرهای غیر اینورتر زمانی که دمای محیط به حد دلخواهی که به دستگاه داده‌ایم برسد، کمپرسور خاموش می‌شود. با گذشت زمان و هنگامی‌که دمای محیط زیاد شد، کمپرسور دوباره شروع به کار می‌کند. در این کولرها تنها دو حالت برای کمپرسور و موتور وجود دارد: یا روشن است یا خاموش. اما کمپرسورهایی که به سیستم اینورتر مجهز هستند، در هنگام رسیدن به دمای مطلوب کمپرسور را خاموش نمی‌کنند و تنها دور موتور را کاهش می‌دهند؛ به همین دلیل به موتورهای با دور متغیر معروف هستند. موتورهای اینورتر مشابه موتورهای معمولی، مرتبا خاموش و روشن نمی‌شوند و تنها در سرعت گردش خود تغییر ایجاد می‌کنند. یکی از مواردی که باعث بالا رفتن مصرف برق می‌شود، شروع به کار موتور است که جریان بالایی را از منبع تغذیه می‌کشد. اصلا همین روشن و خاموش شدن پیوسته‌ی کمپرسور، باعث مصرف بیش‌ازحد برق می‌شود. حال وقتی موتور نیاز به روشن شدن‌های پی‌درپی نداشته باشد، مصرف برق دستگاه به‌‌شدت کاهش می‌یابد و همین موضوع باعث معروف شدن کولرهای اینورتر شده ‌است.

10. میزان صدای کولر گازی:

کولری را خریداری کنید که صدای کمتری تولید کند. کم‌صداتر بودن باعث می‌شود هنگام مهمانی یا مهم‌تر از آن در حین خواب، محیط آرامی داشته باشید و از آن آرامش بگیرید.
چطور می‌توان فهمید چه کولری کم‌صداتر است؟ خیلی ساده می‌توان به عدد دسی‌بل (db) کولر دقت کرد؛ کمتر بودن این شاخص به معنای کمصداتر بودن است. این عدد را همه‌ی سازنده‌ها در کاتالوگ محصولات خود عنوان می‌کنند.

11. مقایسه کولر آبی با گازی:

هر کولر آبی بسته به ظرفیت آن به طور متوسط بین 30 تا 45 لیتر آب در ساعت مصرف می‌کند (یعنی در شبانه‌روز مقداری تقریباً معادل 700 لیتر). به بیانی ساده، واحدی مسکونی با مساحت 150 تا 170 متر با کولر 7000 CFM تقریباً 800 لیتر آب را در طی شبانه‌روز تبخیر می‌کند. به همین علت است که کولرهای گازی امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده اند. کولر گازی در صنعت تهویه و تبرید از جایگاه خاصی برخوردار است. زیرا:

 • به سرعت از گرمای محیط می‌کاهد و در واقع تهویه مطبوع را حاصل می‌کند، زیرا هم رطوبت، هم دما را کاهش می‌دهد و هم با داشتن فیلتر ذرات معلق در هوا را با فیلتر خود از هوای اتاق جدا می‌کند.
 • برخلاف کولرهای آبی، رطوبت را افزایش نمی‌دهد. یعنی تهویه مطبوع را حاصل نمی‌کند. کولر گازی از این جهت برای محیط‌های شرجی بسیار مناسب است.
 • مصرف انرژی کولر گازی بیشتر از کولر آبی است.
 • کولر گازی در واقع یک موتور گرمایی هست که گرما را از محیط سرد به محیط گرمتر یا بیرون انتقال می‌دهد؛ ولی کولر ابی یا کولر تبخیری گرمای محیط را به آب که مجبور به تبخیر می‌شود در کابین کولر انتقال می‌دهد.
 • در محیطی که کولر گازی نصب می‌شود مکان باید ایزوله باشد با محیط بیرون؛ ولی در کولر آبی محیط ایزوله معنا ندارد چون کولر آبی باید در محیط بیرون نصب باشد.
 • چرخه انتقال گرما در کولر گازی می‌تواند معکوس شود و از آن می‌توان بعنوان بخاری نیز استفاده کرد؛ ولی در کولر آبی این امکان وجود ندارد.

12. کولر گازی اینورتر چیست؟

کولر گازی اینورتر سیستم جدیدی در صنعت تهویه مطبوع است که توانسته با کم کردن مصرف برق گام بزرگی در پیشرفت کولرهای گازی بردارد البته قابل ذکر است که مزایا و معایبی هم در این زمینه وجود دارد که با پیشرفت زمان مطمئنا مرتفع می شوند.
ما در این اموزش به شرح نحوه کارد کرد کولر گازی اینورتر نمی پردازیم بلکه به صورت کلی به بخشی از مزایا و معایب این سیستم خواهیم پرداخت.
البته قبل از ذکر هر توضیح باید به این نکته توجه داشت که اینورتر یک وسیله نیست که روی کولر گازی نصب شده باشد بلکه اینورتر یک تکنولوژی یا سیستم است که با در کنار هم قرار دادن یک سری سخت افزار و نرم افزار قابلیت استفاده را خواهد داشت.
به همین دلیل شاید سوال بعضی از دوستان این باشد که آیا می توان کولر گازی قدیمی را کم مصرف کرد یا اینکه آن را اینورتر دار کرد ؟ که جواب آن خیر است.

13. مزایای کولر گازی اینورتر:

 • مصرف برق کمتر: این نوع از کولر گازی 30 تا 60 درصد در مصرف برق صرفه جویی کرده که یکی از بزرگترین مزایای این سیستم است.
 • صدای کم دستگاه نسبت به مدل های قدیمی تر
 • زیبایی پنل های دستگاه و هماهنگ شدن با سیستم های روز دنیا مانند WIFI و...

14. معایب کولر گازی اینورتر:

 • هزینه زیاد این کولر گازی نسبت به سیستم های قدیمی تر کولر گازی که این امر باعث افزایش هزینه از ۲۰ تا ۴۰ درصد می شود.
 • به دلیل اینکه تمامی برنامه های صادر شده در این سیستم کاملا دیجیتال است و توسط مادربرد مرکزی صادر می شود در صورت بروز هر گونه مشکل برای این برد به هیچ عنوان امکان راه اندازی این سیستم نیست.
 • انحصار خدمات و قطعات توسط شرکت تولید کننده که اگر از شرکتی که خدمات پس از فروش مناسبی در ایران ندارد خریداری شود امکان روبرو شدن با مشکل برای تامین قطعات زیاد است.
 • برای تعمیر این کولر گازی نیاز به تعمیر کاران متخصص بوده که علاوه بر تجربه نیاز به دانش فنی بالایی نیز هست.

15. مهمترین تفاوت فناوری های کولر گازی اسپلیت با سایر کولرگازی ها چیست؟ 

به دلیل وجود بحران انرژی و مصرف بیش از حد انرژی‌های فسیلی، کمپانی‌های معتبر دنیا، به سمت و سویی حرکت کردند که محصولاتشان کمترین مصرف انرژی را داشته باشد. طراحی های امروزی به گونه ای است که نه تنها در جهت خنک کنندگی کاربرد دارد بلکه در جهت سلامت مشتریان، برای برخورداری از هوای پاک و بدون آلاینده های گوناگون نیز در نظر گرفته شده است. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که آیا اسپلیت همان کولر گازی است یا از نظر کارکرد تفاوت خاصی با آن دارد؟ در واقع اسپلیت ها را می توان زیر مجموعه ی کولر های گازی دانست اما بسیار هوشمندتر از آنها که علاوه بر خنک کردن محیط پیرامون شما وظایف دیگری نیز به عهده دارند.

16. اسپیلت بهتر است‌ یا كولرگازی؟ 

همان‌طور كه گفتیم اسپیلت‌ها نسل برتر كولرهای گازی هستند به‌طوری‌ كه با واردشدن آنها به كشور، فروش كولرهای گازی کاهش یافته. اسپیلت‌ها نه تنها هوا را  با دمای مورد علاقه شما  هماهنگ می‌كنند بلكه رطوبت هوا را هم به حد استاندارد می‌رسانند، باكتری‌های اتاق را از بین می‌برد و به وسیله فیلتری كه در آنها تعبیه شده، هوا را هم كاملا تصفیه می‌كنند. همچنین به وسیله ماده‌ای بی‌بو و بی‌رنگی كه از فیلتر این دستگاه تولید و در هوا پخش می‌شود، میكروب‌های معلق در هوا را نیز می‌كشند و سرانجام اینكه حجم كانال این دستگاه بسیار بالاتر از كولرهای گازی است، به طوری كه شما می‌توانید با استفاده از این دستگاه  یك اتاق  50 متری را به دمای متعادل برسانید.

برای انتخاب دقیق و بهتر کولر گازی می توانید مقاله ای در رابطه با معیار های انتخاب کولر گازی را مطالعه نمایید.

نوشته شده در تاریخ 1398/4/10

 

اشتراک گذاری بازگشت به منو بازگشت به بالا