کثیف کاری مهارت یادگیری کودکان را تقویت می کند!

1. بازی های کودکان همراه با کثیف کاری:

بازی های کودکان همراه با کثیف کاری برای بزرگترها با کلی زحمت و استرس همراه است اما این قبیل بازی ها از اهمیت فراوانی در دوران آموزشی بچه ها خصوصا کودکان نوپا برخوردار است. کودکان یادگیرنده های فعالی هستند و برای کودکان نوپا آموزش و یاد گیری به همراه بازی باید باشد. بازی های کودکان که همراه با کثیف کاری هستند، خیلی با ارزش است. زیرا حواس پنج گانه آنها را تحریک می کند، کودکان می توانند احساس لامسه، بویایی، دیداری و حتی چشایی را در نتیجه کثیف کاری حس کنند. بازی همراه با کثیف کاری برای بزرگترها با کلی زحمت و استرس همراه است اما این قبیل بازی ها از اهمیت فراوانی در دوران آموزش بچه ها خصوصا نوپا برخوردار است.

2. به کودکان فرصت کثیف کاری بدهید:

به گزارش جی پلاس، نتایج یک پژوهش جدید نشان می دهد، کودکانی که بیشتر اقدام به لمس کردن، چنگ زدن و چشیدن اشیای اطراف خود می کنند، از توانایی بهتری در یادگیری برخوردار هستند. کثیف کاری در کودکان شاید برای والدین چندان خوشایند نباشد، اما نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که این رفتار می تواند درک کودک از دنیای اطراف خود را افزایش دهد. لاریسا ساموئلسون، نویسنده ارشد این مطالعه تاکید می کند: بازی کردن و لمس اشیای مختلف می تواند مهارت یادگیری کودک را به شدت تقویت کند. در این مطالعه توانایی یادگیری 72 کودک 16 ماهه با قرار دادن اشیای مختلف مورد ارزیابی قرار گرفت، محققان 14 شیء غیر جامد مانند مربای توت فرنگی، پنیر، سس شکلات و سوپ را در دسترس کودکان قرار داده و نام هر کدام از اشیاء را با کلمات شاده ای مانند dax  یا  kiv به کودکان یاد دادند. تحقیقات صورت گرفته به وسیله پژوهشگران دانشگا آیوا نشان می دهد، کودکانی که اقدام به چنگ زدن، لمس و حس کردن، چشیدن و حتی پرتاب اشیای اطراف خود به ویژه مواد غذایی می کنند، از توانایی بهتری در یادگیری برخوردار هستند. چند دقیقه بعد همان اشیاء را در شکل های متفاوت در اختیار کودکان  قرار داده و از آنها خواسته شد که اینها را شناسایی کنند. نتایج به دست آمده نشان می دهد، کودکانی که بیشتر کثیف کاری کرده و اقدام به چنگ زدن، برداشتن و بردن شیء به سمت دهان کرده بودند، نام اشیای بیشتری را در مقایسه با کودکان تمیز و مرتب به خاطر سپرده بودند. شانس شناسایی درست اشیاء در کودکان با رفتار کثیف کاری 70 درصد اعلام شده است که این آمار برای کودکان تمیز و مرتب تنها 50 درصد است. در بخش دیگری از این مطالعه، کودکان به دو گروه تقسیم شدند یک گروه روی صندلی و گروه دیگر روی میز نشانده شدند، کودکانی که روی صندلی بلند تر بودند، عملکرد شناختی بهتری در مقایسه با گروه دوم داشتند، چرا که امکان لمس و کثیف کاری بیشتری برای آنها فراهم شده بود.

3. استراتژی هایی برای به حداقل رساندن کثیفی  این بازی ها:

شاید والدین  وقت کافی برای تمیز کردن نداشته باشند پس در اینجا ما چند راه کار برای اطمینان از ریخت و پاش هایی که خارج از کنترل ما نیستند را اشاره می کنیم:

  • همیشه وقتی به گردش و بازی خارج از منزل می روید یک دست لباس اضافه همراه خودتان داشته باشید تا اگر نیاز بود به راحتی بتوانید تعویض کنید.
  • از پیش بند یا کاوری برای محافظت از لباس کودک تان استفاده کنید.
  • دور محیط بازی و یا زیر میزی که کودکتان مشغول نقاشی یا خمیر بازی است را با روزنامه، پلاستیک قابل شستشو و یا یک تکه پارچه اضافی بپوشانید.
  • این قبیل بازی های کودکان همراه با کثیف کاری را در جاهایی داشته باشید که به راحتی بتوان شست و تمیز کرد مثل حمام یا خارج از منزل
  • قوانین روشنی را از اینکه کودکتان چه چیزی را نمی تواند در چه محیطی انجام دهد، مشخص کنید. مثلا بازی با گل در حیاط و خمیر بازی پشت میز باید انجام شود.
  • نظارت: لازم است تا شما در نزیک آنها باشید  نظارت داشته باشید تا هر از گاهی حد و مرزی را یاد آوری کنید.
  • خونسرد باشید. شاید شما از اینکه با گل و خاک پوشیده شوید و یا با لباسهای کثیف و خیس برگردید خانه خوشتان نیاید ولی بچه ها عاشق آن هستند.

نوشته شده در تاریخ 1398/6/11

اشتراک گذاری بازگشت به منو بازگشت به بالا