واکنش بدن بعد از دیدن فیلم ترسناک

1. هنگام تماشای فیلم ترسناک چه اتفاقاتی در بدن رخ می دهد؟

وقتی که شما یک فیلم ترسناک را تماشا می کنید، بعد از تماشای فیلم احساس غریبی دارید، اینطور نیست؟ بعد از تماشای یک فیلم ترسناک همان احساس بعد از تماشای یک فیلم کمدی و یا درام را نخواهید داشت. فیلم ترسناک باعث می شود که بارها از جای خود پریده و هر چقدر هم که وانمود کنید و حتی داد بزنید که نترسیده اید باز واقعیت این است که ترسیده اید و حس متفاوتی دارید. محققان دریافته اند که تماشای صحنه های ترسناک روی پرده عکس العمل هایی طبیعی و فراگیر را در بدن شما ایجاد می کنند.

شاید فکر کنید که تماشای فیلم ترسناک کار بیهوده و حتی مضری باشد اما باید بدانید که برخی از افراد به دلایل عجیب بیولوژیکی تماشای فیلم های ترسناک را دوست دارند و این چیزی است که علم ثابت کرده برای شما مفید خواهد بود. در ادامه  این مطلب می خواهیم شما را با اتفاقاتی که با تماشای یک فیلم ترسناک در بدن شما رخ می دهد آشنا کنیم.

2. مقداری کالری خواهید سوزاند:

این یکی خبری بسیار خوب برای کسانی است که از ورزش کردن و فعالیت بدنی بیزارند یا وقت کافی ندارند. بر اساس مطالعه ای در سال 2012 توسط محققان دانشگاه وست مینستر انجام شده، شما می توانید با تماشای یک فیلم ترسناک کالری بسوزانید. این محققان میزان اکسیژن ورودی به ریه ها، میزان دی اکسید کربن خروجی و تعداد ضربان قلب افراد را هنگام تماشای فیلم های ترسناک مختلف اندازه گیری کرده و با هم مقایسه نمودند. افراد شرکت کننده در این آزمایش به طور متوسط هر کدام با تماشای یک فیلم ترسناک در حدود 113 کالری می سوزاند که کالری زیادی به نظر می رسد. اگر چه این میزان سوزاندن کالری زیاد نیست اما باید بدانید که این مقدار کالری به اندازه است که با نیم ساعت پیاده روی می سوزانید. این مقدار کم از هیچ بهتر است آن هم در حالی که اصلا لازم نیست از خانه خارج شوید و لباس خاصی بپوشید. اما قبل از این که زیادی خوشحال شوید باید بگوییم که فیلمی که تماشا می کنید باید خیلی ترسناک باشد و شما را بارها از سرجایتان بلند کند. در واقع چنین فیلم هایی باعث می شود که آدرنالین خون بالا رفته و این موضوع افزایش ضربان قلب را در پی دارد. براساس این تحقیق، کسانی که  به تماشای فیلم(درخشش) ساخته استنلی کوبریک نشسته بودند به طور متوسط 184 کالری انرژی مصرف کرده بودند که بیشترین مقدار در میان شرکت کنندگان بود. فیلم های آرواره ها و جن گیر در رتبه های بعدی قرار داشتند.

3. قلب شما فعالیت بیشتری خواهد داشت:

ادعای نترسیدن و خنده های عصبی شاید بتواند اطرافیان را کمی گول بزند و به آن ها بقبولاند که نترسیده اید اما شما نمی توانید قلبتان را گول بزنید. بر اساس مطالعاتی که در کالج لندن انجام شده مشخص گردید که بعد از تماشای تکه هایی کوتاه از فیلم های ترسناک، افزایش فشارخون، ضربان قلب و تغییرات واضحی در ماهیچه های قلب شرکت کنندگان مشاهده شد شینگو موراکامی محققی است فیلم هایی که 10000 نفر از تماشاگران ترسناکتر از بقیه می دانستند را دسته بندی کرده و سپس برخی از تماشا گران را به تماشای ترسناک ترین فیلم های این رده بندی واداره کرده و همزمان ضربان قلب آن را کنترل کرد. ترسناک ترین فیلم های در این رده بندی فیلم های درخشش، جن گیر و  وحشت در خیابان الم بودند که تاثیر خارق العاده ای بر روی ضربان قلب داشتند بررسی ها نشان می داد که با تماشای هر کدام از این فیلم ها به طور متوسط 3/25 درصد افزایش در ضربان قلب دیده می شود که با یک تمرین سبک برابری می کند. البته به گفته پزشکان تماشای فیلم های ترسناک چنان تاثیر شدیدی بر روی قلب دارد که می تواند افراد دارای قلب ضعیف یا دارای سابقه حملات قلبی را به کام مرگ بفرستند.

4. واکنش فرار یا مقابله در بدن شما ایجاد می شود:

زمانی که بر سر شخصیت دوست داشتنی فیلم ترسناک فریاد می زنید که فرار کند در درون مغز شما نیز اتفاقاتی رخ می دهد: واکنش فرار یا مقابله برای این که از احمق های درون فیلم عصبانی هستید که هچگاه فیلم ترسناک ندیده اند یا خطر ظاهرا واضحی که آن ها را تهدید می کند را نمی بینند دلیل علمی وجود دارد زیرا واکنش های بیولوژیکی و بنیادین بدنتان شما را درست در جای شخصی که در فیلم ترسناک مورد تهدید قرار گرفته جای می دهد. شما حس می کنید که همانی هستید که در فیلم خطر او را تهدید می کند، آسیب رسیدن به شخصیا اصلی فیلم آسیب رسیدن به شماست. محققان دانشگاه کونکورد یا در تحقیقی سعی کردند اتفاقی که در هنگام تماشای یک فیلم ترسناک در مغز رخ می دهد را مورد بررسی قرار دهند. در کمال ناباوری مشخص شد که با تماشای فیلم ترسناک قسمت های اصلی مغز بخصوص بخش بادامی مغز که مسول واکنش به ترس و خطر است، هیپوکامپوس که شرایط را برای تحریک آماده می کند و هیپو تالاموس که باعث بروز واکنش فرار یا مقابله می شود به شدت تحریک می شوند. این عکس العمل آن چنان بزرگ و شدید است که یک موسسه بازاریابی عصبی در سن دیگو راه اندازی شده و با استفاده از داده هایی که از ام ای آی افراد هنگام تماشای فیلم های ترسناک جمع آوری شده به فیلم سازان هالیوودی مشاوره می دهد که چگونه فیلم های ترسناک بسازند و چه عناصری را در آن ها برجسته سازی نمایند که بیشتر از قبل تماشاگران را بترسانند.

5. ترس باعث می شود که احساس خوبی داشته باشید:

ترس و لذت هیچگاه همراه هم نمی آیند مگر این که شما یک شخصیت روانی جامعه ستیز باشید. قصد قضاوت نداریم اما بر اساس مطالعات دکتر دیوید زالد در دانشگاه وندربیلت، افرادی هستند که از دیدن فیلم ترسناک و دیگر چیز هایی که باعث ایجاد ترس در انسان می شوند لذت می برند. وی در تحقیق خود بر روی مقدار و تفاوت نحوه دریافت هورمون شادس دوپامین هنگام ترسیدن متمرکز شد. افرادی که دوست داشتند خود را در موقعیت های ترسناک قرار دهند گیرنده های اتوماتیک کمتری در مغز خود برای توقف ترشح دوپامین داشتند و به گفته دکتر زالد این توانایی مقاومت در برابر ترس سهم زیادی در بقای انسان های نخستین داشته است.

نترس بودن باعث شده که بهتر خود را برای مقابله با خطراتی که در اطرافمان وجود داد آماده کنیم. به همین دلیل است که هنگام تماشای یک فیلم ترسناک خود را جای شخصیت در معرض خطر داستان قرار داده و خود را نیز در خطر فرض می کنیم. همچنین مطالعات نشان می دهد که قرار گرفتن در یک موقعیت ترسناک باعث می شود که پس از رها شدن از خطر اعتماد به نفس شما افزایش پیدا کند که البته احساس خوب و عجیبی همراه با شادی دارد.

6. واکنشی ژنتیکی در بدن ایجاد می شود:

هرگاه بعد از لذت بردن از تماشای یک فیلم ترسناک کسی به شما گفت که دیوانه اید یا خل و چل هستید بهتر است از دلایل علمی برای رد ادعای او استفاده نمایید. بر اساس مطالعات انجام گرفته در دانشگاه بن، تماشای فیلم ترسناک از لحاظ ژنتیکی بر شما و بدنتان تاثیر می گذارد. این مطالعات نشان می دهد که ژنی به نام comt مسول تعیین مقدار مشخص از انتقال دهنده های عصبی در مغز بوده و بر هدایت سیگنال هایی که از یک رشته عصبی به رشته عصبی دیگر می روند تاثیر می گذارد. بر اساس این مطالعات افرادی که کپی های یکسانی از این ژن داشتند بیشتر ترسی که یک فیلم ترسناک ایجاد می کند را درک و تجربه خواهند نمود.

به عبارتی دیگر اینها همان کسانی هستند که در سالن های نمایش فیلم ترسناک جیغ می زنند زیرا ژنتیک آن ها باعث می شود که سطح اضطرابشان بالا رفته و به آن ها می گوید که باید بترسند. افرادی که دو نسخه ی متفاوت از این ژن را در بدن خود دارند معمولا از دیدن فیلم ترسناک لذت برده و حتی در برخی از صحنه های ترسناک فیلم لبخند خواهند زد.

7. کودکان واکنش متفاوتی به فیلم ترسناک دارند؟ 

دکتر مارجی کر جامعه شناس و متخصص ترس شناسی است. وی مطالعات گسترده ای در مورد انواع ترس ها و تاثیر آن ها بر روی کودکان انجام داده و به همین دلیل  به والدین هشدار داده تا بچه هایشان را در معرض چیز هایی ترسناک قرار ندهند. ذهن کوچک و حساس کودک به راحتی می تواند خاطراتی را شکل دهد که در ادامه زندگی آن ها را با دیدن چیز هایی که برای دیگر افراد بسیار بی خطر و خنثی به نظر می رسد دچار ترس و حمله عصبی نماید. مطالعات انجام گرفته در دانشگاه میشیگان نشان داد که تماشای فیلم های ترسناک می تواند تاثیر طولانی مدت و البته نا خوشایندی بر روی ذهن کودکان داشته باشد.

8. چرا از تماشای فیلم ترسناک لذت می بریم؟

دکتر مارجی کر دریافته است که دلیل این که برخی از افراد از صحنه های ترسناک نمی ترسند این است که خوش شانس هستند. همچنین همگرایی واکنش های بیولوژیکی هنگام دیدن فیلم ترسناک همراه با این واقعیت که هنگام تماشای چنین فیلمی ما در موقعیتی امن قرار داریم . خطری ما را تهدید می کند باعث می شود که از تماشای یک فیلم ترسناک لذت ببریم از طرف دیگر تماشای یک فیلم ترسناک مانند چالشی بزرگ است که فرد می خواهد آن را تجربه کرده و سر بلند بیرون بیاید. به همین دلیل وقتی که فیلم به پایان می رسد و شما آن را کامل نگاه کرده باشید با خود حس می کنید شاخ غول شکانده اید و چالشی بزرگ و ترسناک را پشت سر گذاشته اید و این احساس اعتماد به نفس بسیار قوی است.

در واقع ترسی  که از تماشای یک فیلم ترسناک حاصل می شود یا ترسی که در زندگی واقعی تجربه می کنیم متفاوت است. در واقع در هنگام تماشای یک فیلم ترسناک بدنمان به سرعت واکنشی نشان می دهد و مغز نیز با همان سرعت می فهمد که خطر واقعی نیست. مطالعات نشان می دهد بهترین ترس نوعی است که با خنده عصبی و شوخی های متعاقب همراه باشد.

نوشته شده در تاریخ 1398/6/10 ترجمه شده از: grunge

 

WHAT HAPPENS TO YOUR BODY WHEN YOU WATCH A SCARY MOVIE

When you watch a horror movie, you feel strange after, don't you? It's not like walking out of a comedy or drama when you've just seen a truly terrifying movie, one where you jumped a few times or let that awkward, nervous, I'm-not-scared-I-swear laughter slip out. (It's just a movie after all, right?) Scientists have found there are some very real reactions your body is having to what's playing out on the screen in front of you. Some people even seem to love horror movies for a weird biological reason

YOU'LL BURN SOME CALORIES

This bit of good news is for anyone who hates working out. According to a 2012 study from the University of Westminster (via The Telegraph), you can actually burn some calories while watching scary movies.

They measured volunteers' oxygen intake, carbon dioxide output, and heart rate to put together a picture of how much energy people were using to watch different horror movies. On average, they burned around 113 calories, which doesn't sound like much. It's not a ton, but it is the equivalent of what you'd burn during a 30-minute walk, which is better than nothing. You don't even have to put pants on.

Before you get too excited, there's a caveat. Movies had to be super-scary, and the best calorie-burners were the ones that made people jump. That's because the adrenaline rush is making your heart race, so a "meh" scary movie isn't going to cut it. In case you're curious, the study's top film was 1980's The Shining, which made viewers burn an average of 184 calories. Unsurprisingly, Jaws and The Exorcist rounded out the top three.

YOUR HEART GETS A LITERAL WORKOUT

Your casual denial and nervous laughter might fool someone else into thinking you weren't really scared, but you can't fool your heart. That's been confirmed by a joint university study published in the medical journal Circulation, Arrhythmia and Electrophysiology (via University College London). When volunteers were shown scary film clips, researchers found there was a very definite change in blood pressure, heartbeat, and even in the cardiac muscles.

Shingo Murakami of Play.com (via Huffington Post UK) looked at the films 10,000 people ranked as the scariest, then hooked up audiences to heart-rate monitors and played the scariest ones. The top-ranked movies were The Shining, The Exorcist, and A Nightmare on Elm Street, and more fascinating than that is what those scary movies do to your heart. They found viewer's heart rates increased by an average of 25.3 percent, and that's the same escalation you see with a bit of light exercise. Sounds promising for getting a workout without getting off the couch, but UCL's Dr. Ben Hanson says it might be more complicated than that. It's such an increase it's entirely possible for someone with a weakened heart or other cardiac condition to have a seriously adverse reaction to a horror movie, and that might end your Netflix night with a real horror

IT'S TRIGGERING YOUR FIGHT-OR-FLIGHT RESPONSE

At the same time you're yelling at the stupid heroine to run already, something is being triggered in your own brain: your fight-or-flight response. There's a reason you're so mad at the on-screen idiots who have clearly never seen a horror movie, and that's because your own basic, biological responses are putting you right into survival mode.

Psychologists from Concordia University looked at just what's going on in the brain while you're watching a horror movie, and the gorefest on the screen is setting off warning bells in some major parts of the brain, like the amygdala (which assesses threats and fears), the hippocampus (which provides context to stimuli), and the hypothalamus (which kick-starts your fight-or-flight response). We're not talking a tiny reaction, either; Popular Science says it's such a pronounced response that a San Diego neuromarketing firm called MindSign is starting to use the data from MRI scans to tell Hollywood how to build a better horror movie.

They're able to compare MRI activity to movie trailers, measuring such a primal response to on-screen imagery there's just no way for a person to lie about it. The amygdala in particular fires when there's a basic fear response, and they're hoping the data they collect will help create movies that will stick with you on a whole new level.

THE FEAR IS MAKING YOU FEEL GOOD

Fear and pleasure don't usually go together unless you're some kind of sociopath. We're not here to judge, but we will say Vanderbilt University professor Dr. David Zald has found that people who enjoy scary movies — and other fear-inducing things, like haunted houses — are wired just a bit differently.

Zald's research looked at how different brains received the pleasure chemical dopamine. People who like putting themselves in terrifying situations had fewer autoreceptors (which he describes as brakes) in their brains for dopamine, and Zald says this tolerance for fear likely played a role in our ancient survival. Being fearless made us better equipped to deal with all the dangers the world could throw at us, and you could argue it's not weird at all your movie tastes run along the lines of Revenge of the Surfboarding Killer Bikini Vampire Girls. You're just hard-wired for survival, that's all.

Sociologist Dr. Margee Kerr told The Atlantic there are a few other things going on here, too. Getting through a situation that scares your pants off gives you a major confidence boost at the end, and that feels good. You weirdo.

IT'S TRIGGERING A GENETIC REACTION

Here's a nice bit of research you can cite the next time someone says there's something wrong with how much you like horror movies. According to a study from the University of Bonn (via The Telegraph), horror movies are actually acting on you and your body at a genetic level. The gene in play here is the COMT gene, which the U.S. National Library of Medicine says is responsible for helping dictate levels of certain transmitters in the brain and for directing how signals are transferred from one nerve to the next.

You can probably see where this is going. The university study found people who have two identical copies of the COMT gene were more susceptible to the actual, unadulterated fear a scary movie delivers. In other words, they're the ones screaming in the theater because their genetics are raising their anxiety levels and telling them they have every reason to be terrified. People who had two different versions of the gene were more likely to enjoy the movie and even laugh at some of the "scary" parts. You know those people. You might even be one. Maybe this is why you laugh at the goriest scenes. (Maybe.)

KIDS REACT DIFFERENTLY THAN YOU DO

Dr. Margee Kerr is a sociologist and expert on fear. She's studied all kinds of fear from all kinds of sources, and told The Atlantic that she always warns parents to be vigilant about exposing their children to something scary. A child's malleable little mind can very easily latch onto something to create what's called a "flashbulb memory," and they can spend the rest of their lives traumatized by something that might even seem innocent to an adult. (She cites the case of Baby Albert, who was made to fear white rabbits. Hey, it was the 1920s.)

WHY DO WE ENJOY ALL THIS?

Sociologist Margee Kerr also helps figure out how to scare people senseless in haunted houses, because some people just have all the luck. She's also looked at why we like being scared, and told The Hairpin it has something to do with the convergence of the biological reactions scary movies get, coupled with the fact we're feeling these frights in a safe environment where there's no real danger.

"Every night we turn on the news and hear all these depressing, scary things, and they just sort of sit there — there's no closure and little we can do about them," she said. "But when we go into a haunted house or watch a scary movie, we have that 'I did it' moment at the end, the big payoff. We feel like we faced something and beat it and came out on top."

And that's a hugely powerful feeling. (It's also pretty depressing, if you think about it.) She also said (via The Atlantic) that fear delivered via horror movie is a little different than real-life fears. The stimuli triggering your fight-or-flight response (and, in turn, small doses of dopamine) often happen at a lightning pace. That means our bodies react, but our brains process the fact there's no real danger just as fast. Turns out that fear is best when it's followed by nervous laughter and jokes about pants-wetting.

اشتراک گذاری بازگشت به منو بازگشت به بالا